Edvard Broz

Titov unuk osuđen na kaznu zatvora zbog saobraćajke prije 30 godina

  • 26.05.2021. 16:26

Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio na osam mjeseci zatvora Edvarda Broza (70), jednog od unuka nekadašnjeg doživotnog predsjednika SFRJ Josipa Broza Tita, zbog izazivanja saobraćajne nesreće 1992. godine u Zemunu, saznaje Tanjug.

U toj nesreći poginuo je G.P, koji je bio sa Brozom u kolima, dok su Ž.P. i E.B. zabodili teške telesne povrede.

Broz je u trenutku nesreće imao 2.05 promila alkohola u krvi.

On nije dostupan pravosudnim organima Srbije jer je u bekstvu od 2008. godine.

Ovom presudom, koja je danas objavljena, odbijene su kao neosnovane sve žalbe i potvrđena je prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu od 26. novembra 2020. godine.

Broz je osuđen zbog krivičnog djela teško djelo protiv bezbjednosti javnog saobraćaja.

Njemu je takođe izrečena zabrana upravljanja motornim vozilom "B" kategorije od šest mjeseci, a oštećeni su radi ostvarivanja svojih imovinsko-pravnih zahtjeva upućeni na parnicu.

Prema presudi, on je 20. avgusta 1992. godine, vozio pod dejstvom alkohola od 2,05 promila u krvi, ne pridržavajući se saobraćajnih propisa.

Krećući se Ugrinovačkom ulicom neprilagođenom brzinom od 110 kilometara na čas, počeo je da pretiče vozilo kojim je upravljala T.K. i autobus GSP, a da se prethodno nije uverio da time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smjera i da je preticanje bezbjedno.

Prešavši u traku namijenjenu za vozila iz suprotnog smjera, on je prednjim lijevim dijelom svog vozila udario u vozilo iz suprotnog smijera u predjelu lijevog prednjeg točka kojim je upravljao B.S, nakon čega se odbio udesno i nastavio kretanje, a zatim udario u električni stub.

"Usljed toga je suvozač u njegovom vozilu sada pokojni G.P. zadobio teške tjelesne povrede od kojih je usljed iskrvavljenja odmah nastupila smrt, a oštećeni Ž.P. i E.B. teške tjelesne povrede", navodi se u presudi.

Brozu i prvostepena presuda izrečena u odsustvu jer je u bjekstvu od 2008. godine i navodno živi u Zagrebu.

On je odmah poslije udesa pobjegao u Hrvatsku, ali je 16 godina kasnije uhapšen 21. januara 2008. na graničnom prelazu Batrovci, kad je pokušao da uđe u Srbiju.

Poslije tri dana pritvaranja pušten je da se brani sa slobode, ali mu je oduzet pasoš i naloženo da se na 15 dana javlja policiji.

Krajem marta 2008. godine, on se pojavio na početku suđenja pred Višim sudom u Beogradu i iznio odbranu, izazivši kajanje za smrt prijatelja, ali je ponovo pobjegao.

Tačnije, nije se pojavio na ročištima u maju, junu i septembru 2008, pa sud u oktobru te godine za njim raspisao međunarodnu potjernicu.

Ovaj predmet je bio u prekidu u Višem sudu u Beogradu, ali je početkom prošle godine počelo suđenje u njegovom odsustvu, koje je okončano pomenutom presudom.

Tagovi: