Predstavnici prištinskih vlasti, netačnim podacima koje iznose o broju stradalih Albanaca tokom sukoba na Kosovu i Metohiji, nastoje skrenuti pažnju javnosti sa broja Srba i nealbanaca stradalih uglavnom poslije ulaska Kfora na Kosmet, ukazuje predsjednik Udruženja nestalih Srba i nealbanaca sa Kosmeta Milorad Trifunović.
"Prištinske vlasti neprestano naduvavaju broj stradalih Albanaca", rekao je Trifunović Srni i naglasio da je precizan spisak utvrdio Međunarodni komitet Crvenog krsta.
Prema podacima MKCK, na spisku ubijenih i nestalih Albanaca bilo je 6.057 lica.
Vesna Bošković iz Komisije Vlade Srbije za nestala i kidnapovana lica rekla je Srni da je od ovog broja riješeno 4.410 slučajeva, od čega je 2.820 lica pronađeno i nakon identifikacije predato porodicama, a utvrđeno da su 1.374 lica živa i smišljeno stavljena na spisak stradalih.
"Zbog nepotpunih, netačnih ili drugih nedostataka u prijavama nestanka arhivirano je 216 slučajeva", navela je Boškovićeva.
Prema zvaničnim podacima MUP-a Srbije, odnosno Komisije Vlade Srbije za nestala i kidnapovana lica, i podacima do kojih je došla Komisija za nestala i kidnapovana lica Unmika koju je predvodio Hose Pablo Baraibar, Priština je spisak stradalih Albanaca zasnovala na navodnim istragama Fonda za humanitarno pravo Nataše Kandić.
"Podaci Kandićeve su netačni, i o broju stradalih Albanaca i o broju navodno silovanih Albanki", napominje Boškovićeva.
Od cifre od 20 hiljada tokom sukoba navodno silovanih Albanki koju je na sjednici Savjeta bezbjednosti UN iznio predsjednik samoproglašenog Kosova Hašim Tači, Komisiji za zaštitu prava navodno silovanih Albanki pri privremenoj vladi Kosova dokumentaciju je podnijelo svega 206 žena, od čega je prihvaćeno manje od stotinu.
Istražitelji Unmika, kasnije i Euleksa utvrdili su da su podaci i o broju stradalih Albanaca i o broju silovanih Albanki spinovani i da je na spisak ubijenih stavljen veliki broj Albanaca umrlih prirodnom smrću.
O tome svjedoče podaci iz zvanične dokumentacije Euleksa za 2012. godinu.
"Od 33 provjere i pretrage lokacija, na 12 lokacija su pronađeni posmrtni ostaci lica koja su umrla prirodnom smrću, a njihova imena nalazila su se na spisku ubijenih i nestalih Albanaca", rekla je Boškovićeva.
Iz Komisije Vlade Srbije za nestala lica, kao i iz Udruženja nestalih i kidnapovanih Srba sa Kosmeta ističu da su sve lokacije na koje su Albanci "pokazali prstom" pretražene ili će biti ubrzo, dok se odgađaju pretrage lokacija za koje postoji dovoljno dokaza da se na njima nalaze odbačeni posmrtni ostaci nestalih Srba, nealbanaca i Albanaca lojalnih državi Srbiji, čime se, kako ukazuje Trifunović, dodatno uništavaju tragovi zločina počinjenih nad Srbima.
Prema zvaničnim podacima Komisije Vlade Srbije za nestala i kidnapovana lica, na spisku nestalih Srba, nelabanaca i Albanaca lojalnih državi Srbiji nalazi se još 540 lica.
Od početka decembra ove godine Komisiji su podnesene još 22 prijave sa imenima nestalih i u toku je provjera identiteta i dokaznog materijala.