Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o rodnoj ravnopravnosti.
Samostalni poslanik u Skupštini Srbije Vladan Glišić ocijenio je da "navrat-nanos" usvajanje Zakona o rodnoj ravnopravnosti ustupak vlasti Briselu, zbog pritisaka koji stižu prema Kosovu i Metohiji i Republici Srpskoj.
On je podsjetio i da je vlast odustala od zakona o gej brakovima, što je bio jedan od zahtjeva Zapada, jer su znali kakvo bi to reagovanje izazvalo kod građana, pa su zato krenuli sa usvajanje ovog zakona, koji nema veze ni sa Ustavom Srbije ni sa tradicijama, niti ima veze sa ravnopravnošću polova.
"Imamo zakon o ravnopravnosti polova. Sada neustavni Zakon o rodnoj ravnopravnosti uvodi termin roda i na mala vrata uvodi ideju rodne ideologije, koja je u onim zemljama koje su to uradile pre 15 godina, uvođenjem sličnih zakona, dovela do potpunog društvenog raspada", rekao je Glišić na konferenciji za novinare po usvajanju Zakona.
Glišić je zapitao i otkud je nekom palo na pamet da rodnu ideologiju ubacuje u pravni sistem Srbije i konstatovao da se "nije neko probudio jednog jutra sa idejom da to izvede", jer je pravi razlog zato što je rodna terminologija "totalitarna ideološka floskula", koja postoji u politici Zapada, prije svega SAD, EU i NATO, koji "guraju tu ideologiju", prenose beogradski mediji.
Odbor za standardizaciju srpskog jezika saopštio je ranije da bi usvajanje ovog Zakona, kojim se uvodi "rodno senzitivan jezik" bilo nasilje nad srpskim jezikom, koje negira zakonitosti njegove strukture.
"On je u suprotnosti sa Ustavom Srbije i Zakonom o zabrani diskriminacije, njime se uvode verbalni delikt i cenzura. Nikome se ne sme i ne može zabraniti da iz srpskog jezika bira onu mogućnost izražavanja koja mu najbolje odgovara, pa makar to bili i oblici gramatički neutralnog muškog roda. Upravo ta zabrana i jeste suštinska namera Zakona o rodnoj ravnopravnosti", upozorili su ranije vodeći srpski lingvisti