Članice Izvršnog komiteta Interpola ne mogu da postignu konsenzus o tome da li da molbu Prištine za prijem samoproglašenog Kosova u članstvo uvrste u dnevni red predstojeće Generalne skupštine ove organizacije, pišu "Večernje novosti".
S obzirom da su mišljenja članica tog tijela ozbiljno suprotstavljena, pred Generalnu skupštinu Interpola 18. novembra izaći će izvjestilac Izvršnog komiteta koji će iznijeti argumente svih članica, a zatim će uslijediti glasanje.
Ukazano je da su u Izvršnom komitetu "pata karte", jer je polovina članova iz zemalja koje ne priznaju Kosovo za državu - Rusija, Brazil, Moldavija, Južna Afrika, Nigerija i Alžir, a polovina iz država koje su stale uz Prištinu - Južna Koreja, Kanada, Francuska, Belgija, SAD i Singapur.
Da bi samoproglašeno Kosovo bilo primljeno u redove svjetske policijske organizacije, ono bi moralo da pridobije dvotrećinsku većinu glasova, što Srbiji ne ide na ruku, jer se uzdržani ne broje.
Zbog toga će, kako navode "Novosti", Beograd u naredne dvije nedjelje pojačati diplomatsku akciju kojom će članicama Interpola iznositi stav Srbije i posljedice mogućeg prijema Kosova.
Šef srpskog Interpola Milan Dimitrijević ponovio je stav da bi novi pokušaj da se na Skupštini Interpola Kosovo učlani u ovu organizaciju bio presedan i pravno nasilje.
On je kao posebnu opasnost istakao mogućnost da bi Kosovo kao eventualna članica Interpola moglo da inicira potjernice na kojima bi se našli mnogi Srbi.