Krajnje desna stranka, Alternativa za Njemačku (AfD), zalagaće se za referendum o članstvu u ЕU po uzoru na Bregzit, ako dođe na vlast, rekla je liderka stranke Alis Vajdel, pozdravljajući izlazak Velike Britanije kao savršeno ispravan potez.
- To je model za Njemačku, opcija da može da donese takvu suverenu odluku - rekla je Vajdel u intervjuu za Fajnenšel tajms.
Vajdel vodi stranku od 2022. godine i kaže da će vlada AfD-a nastojati da reformiše ЕU i ukloni njen „demokratski deficit“, uključujući ograničavanje ovlašćenja Еvropske komisije, „neizabrane izvršne vlasti“.
"Neka narod odlučuje sam, kao u Velikoj Britaniji“
- Ali ako reforma nije moguća, ako ne uspjemo da obnovimo suverenitet država članica ЕU, trebalo bi da pustimo narod da odlučuje, baš kao što je to uradila Velika Britanija. I mogli bismo da imamo referendum o Degzitu - izlasku Nemačke iz ЕU - rekla je Vajdel.
Ova ideja otvara veliki tabu u Njemačkoj, gdje su mejnstrim stranke čvrsto proevropski orijentisane. Takođe, njemački ustav postavlja stroga ograničenja za nacionalne plebiscite, pa čak i da se oni održe, ankete pokazuju da bi velika većina Nijemaca glasala za ostanak u ЕU. Međutim, među glasačima AfD-a podrška ЕU je najslabija.
Siloviti rast popularnosti AfD-a
Vajdel je govorila u kontekstu velikog povećanja podrške AfD-u, koja prema anketama iznosi 22 odsto – što je više od sve tri stranke u klimavoj koaliciji kancelara Olafa Šolca – socijaldemokrata, zelenih i liberala.
Očekuje se da će AfD pobijediti na regionalnim izborima u septembru u istočnim državama Saksoniji, Brandenburgu i Tiringiji, ali pošto sve druge vodeće stranke odbijaju da sklope koalicione dogovore sa AfD, njen put do vlasti je neizvjestan.
Njemačka obavještajna agencija ukazala je na ekstremizam unutar AfD-a i stavila pod nadzor nekoliko partijskih zvaničnika. Ipak, stranka je profitirala od javnog nezadovoljstva kancelarom Šolcom i njegovim lošim upravljanjem privredom.
Ali stranka se posljednjih dana našla na udaru kritika zbog izvještaja o kontroverznom sastanku prošlog novembra između poslanika AfD-a i austrijskog krajnje desničarskog radikala Martina Selnera, gdje se razgovaralo o planu za nasilno uklanjanje miliona imigranata iz Njemačke – uključujući građane sa njemačkim pasošima.