Leteći bunker

Ako ugledate ovaj avion na nebu možda vam je ostalo 5 minuta života: Rusi i Amerikanci ih imaju po 4

  • Izvor: Telegraf
  • 04.12.2024. 22:05

Zbog sve većih tenzija u svijetu, u medijima se sve češće govori o nuklearnom ratu velikih sila, poslije kog ništa više neće biti isto.

Ukoliko do tako nečeg ikada dođe, neke od najmoćnijih država imaju takozvani leteći bunker, koga nazivaju "avionom sudnjeg dana".

U pitanju je avion Е-4B, koji je vojna verzija Boing 747 Džambo džet, a koji je dizajniran da se koristi kao leteći nuklearni bunker.

Plan je da se ti avioni koriste za prevoz predsjednika i važnih funkcionera kada treba da koordinišu neku akciju koja je predaleko od skloništa. SAD trenutno ima četiri ovakva aviona.

Šta je nuklearno odvraćanje i je li svijet na ivici?

Šta je nuklearno odvraćanje i je li svijet na ivici?

Rusija takođe ima svoju verziju ovog aviona Iljušin Il-80 i takođe ih ima četiri.

Ako primijetite ovaj avion kako leti okolo, to bi mogao biti znak da je nuklearni rat možda počeo i da imate pet minuta života, mada prije nego što počnete da paničite, oni se takođe koriste za prevoz ministra odbrane SAD, a takođe prati Еr fors 1 i može da pruži podršku drugim misijama.

Samo zato što je ovaj avion na nebu, to ne znači da će se svijet uskoro završiti, mada ako jeste, vjerovatno biste željeli da budete u jednom od njih.


Još 2013. godine ljudi su bili pozvani da uđu u jedan od Е-4B i pogledaju okolo i vide kako izgleda iznutra, a prepun je svih stvari koje su vam potrebne da preživite nuklearni rat.

Prema CNЕT-u, najmanje jedan od četiri aviona je uvijek spreman da poleti u roku od nekoliko minuta i može da primi oko 112 ljudi, dok su sami avioni prepuni komunikacione tehnologije.

U avionu se nalaze i stanice za komunikaciju, ali čak i smještaj u slučaju da neko mora da duži period ostane unutra.

Dok Е-4B može da leti u prosjeku oko 12 sati pri brzini od 960 kilometara na čas, on ima mogućnost da puni rezervoar u vazduhu bez slijetanja na tlo.

Dok je unutrašnjost aviona prepuna opreme potrebne za koordinaciju odgovora na katastrofu, eksterijer je dizajniran tako da osigura da putnici prežive šta god im se nađe na putu.


"Avion sudnjeg dana" posjeduje termičku i nuklearnu zaštitu kako bi se sprečila šteta koju bi nuklearna katastrofa mogla da nanese putnicima.

Srećom, prošlo je skoro 80 ​​godina od pronalaska atomske bombe, a u svijetu još uvijek nije izbio nuklearni rat. Čitav svijet drži palčeve da tako ostane i u budućnosti.

Vidjeti jedan od onih "aviona sudnjeg dana" kako leti iznad vas ne znači da su nuklearne bombe lansirane, već je mnogo vjerovatnije da letjelica obavlja neku od drugih funkcija koje su joj namijenjene.

(Telegraf)

Pratite nas i putem Vibera