Potpredsjednik SAD Džej Di Vens u četvrtak je sugerisao da bi administracija Donalda Trampa mogla preispitati svoje vojno prisustvo u Njemačkoj, povezujući kontinuirane američke odbrambene obaveze sa stavom Berlina o slobodi govora.
Govoreći na Konzervativnoj konferenciji političke akcije (CPAC) u Vašingtonu, Vens je direktno ciljao na njemačko rješavanje ograničenja govora na internetu, upozoravajući da američka javnost neće podržati finansiranje odbrane zemlje dok njena vlada suzbija politička izražavanja.
"Cijelu odbranu Njemačke subvencionišu američki poreski obveznici. Danas u Njemačkoj ima hiljade i hiljade američkih vojnika. Mislite li da će se američki poreski obveznici zalagati za to ako budete bačeni u zatvor u Njemačkoj zbog objavljivanja podlog tvita? Naravno, neće", kazao je.
Njegovi komentari, koji su dobili glasan aplauz publike CPAC-a, nastavljaju oštru eskalaciju u pristupu Trampove administracije transatlantskim odnosima. Ove izjave uslijedile su nakon vatrenog govora koji je Vens održao ranije ovog mjeseca na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji, gdje je kritikovao evropske lidere zbog njihove politike migracija i navodne cenzure političkog neslaganja.
Vensovo obraćanje u Minhenu izazvalo je oštre reakcije širom evropskog političkog spektra, jer je optužio zapadne lidere da potkopavaju demokratske vrijednosti masovnom migracijom i suzbijanjem govora.
U CPAC-u je dalje tvrdio da su zapadne vlade, posebno pod prethodnom administracijom Džozefa Bajdena, nametnule kulturu cenzure koja odražava politiku u autoritarnim državama.
"Bajdenova administracija učinila je više da uništi slobodu govora, ne samo u Sjedinjenim Državama, već i u Еvropi, nego bilo koja administracija u američkoj istoriji", rekao je.
"Slijedite primjer Donalda Trampa, a to su sloboda govora, granice i suverenitet. To je budućnost naše zajedničke civilizacije", dodao je.
Vensovi komentari signalizuju da bi Trampova administracija mogla biti spremna izvršiti direktan pritisak na Njemačku i druge NATO saveznike prijeteći povlačenjem ili smanjenjem američkog vojnog otiska u Еvropi.
Inače, Njemačka je domaćin za oko 35.000 američkih vojnika, što je nasljeđe američkih bezbjednosnih obaveza nakon Drugog svjetskog rata i hladnoratovske strategije odvraćanja.