Amerika treba da obrati pažnju na situaciju u manastiru Kijevsko-pečerska lavra i da ne morališe o demokratiji, izjavio je ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov.
"Amerikanci treba da skupe hrabrost i da sa moralisanja na Samitu za demokratiju pređu na preduzimanje konkretnih koraka kako bi spriječili svetogrđe i progon pravoslavne crkve", naglasio je Antonov.
Prema njegovim riječima, uznemirujuće je to što se narušavanje prava vjernika povećava svakim satom progona sveštenika manastira.
"Progon monaha dešava se u vrijeme kada Vašington održava `Samit o demokratiji` što je slogan o potrebi poštovanja slobode pojedinca, govora, svijesti i religije. Nedostatak reagovanja na monstruozna djela vlasti u Kijevu suprotan je pomenutim ciljevima", istakao je Antonov.
Ruski diplomata je upitao šta znači neoglašavanje učesnika samita povodom diskriminacije monaha i da li je to ravnodušnost, dvostruki aršini ili potvrda slijepog pridržavanja smjernica koje daje Amerika.
On je podsjetio da je ukrajinski lider Vladimir Zelenski pozvan na "Samit za demokratiju" i da je organizovao "orgije bezakonja u ime podijele pravoslavnog svijeta".
Antonov je postavio pitanje da li je učesnicima samita poznato da je ukrajinsko sveštenstvo pod pritiskom već duže vrijeme, da su izloženi ponižavajućim pretragama u crkvama, pljenidbi bogomolja i da se vjernicima prijeti nasiljem i ukidanjem državljanstva.
Nacionalni istorijski spomenik Kijevsko-pečerska lavra naložio je monasima kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve da napuste manastir do 29. marta. Kako je saopšteno, od ovog datuma prestaje da važi ugovor o zakupu zaključen 2013. godine, pa monasi moraju da napuste sve prostorije koje su im predate.
Ukrajinska pravoslavna crkva zahtijevala je da se poništi jednostrano istupanje Rezervata iz ugovora.