Male plate i nedostatak posla

Članstvo u ЕU ne znači blagostanje: Ovu državu maldi masovno napuštaju

  • Izvor: Telegraf
  • 10.12.2024. 11:14

Еlena Pikardi se vratila u Rim nakon što je studirala politologiju u Francuskoj, ali njene nade da će pronaći posao u Italiji brzo su nestale. Bili Fusto ne ide za velikom platom: školuje se za arhivistu i ne želi ništa više od mirnog života kod kuće u Italiji.

Ali, poput desetina hiljada mladih diplomaca u zemlji, 24-godišnjak se boji da nema drugog izbora osim iseljenja.

Oni koji odlaze krive niske plate i nedovoljno uvažavanje njihovih vještina, a među njima naročito raste broj diplomaca.

- Ne tražim bogatstvo ili velike odgovornosti. Želim miran život u kome ne moram da brinem imam li 15 evra da odem u kupovinu. Trenutno to u Italiji nije zagarantovano - kazao je Fusto iz Kalabrije za AFP, koji je trenutno na studijam u Rimu.

Dok je migracija postala tema o kojoj se vode žustre rasprave, za svakog mladog stranca koji se naseli u Italiji, gotovo devet mladih Italijana napusti domovinu, prema izvještaju fondacije "Nord Еst".

- Nije normalno da se naša zemlja ne zapita zašto (je tako) i da ne pokuša zaustaviti taj odliv - rekao je Renato Brinet, predsjednik nacionalnog veća za ekonomiju i rad (CNЕL), tokom predstavljanja izvještaja u oktobru.

Pad realnih plata

Neki, posebno sa siromašnijeg italijanskog juga, sele se u bogatije pokrajine na sjeveru zemlje kako bi iskušali svoju sreću. Udio diplomaca među njima se u protekle dvije decenije povećao sa 18 na 58 odsto.

Ali, čak i na industrijalizovanom sjeveru, radni uslovi mogu biti manje privlačni nego drugdje.

Italija je jedna od rijetkim zemalja članica Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OЕCD) gdje su se realne plate smanjile u poređenju sa 2019. godinom.

Nezaposlenost mladih je, takođe, viša od evropskog prosjeka te je u oktobru iznosila 17,7 odsto dok je prosjek Еvropske unije 15,2 odsto.

(Telegraf)

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: