Savjet bezbjednosti UN jednoglasno je usvojio rezoluciju za transparentnije procedure za više stotina pojedinaca, kompanija i drugih subjekata koji žele da budu uklonjeni sa “crne liste”.
Da li će ovom rezolucijom, čiji su autori bili SAD i Malta, doći i do "popuštanja" Amerikanaca koji na svakom koraku sankcionišu koga stignu bez ikakvih dokaza.
Amerikanci danas govore o "istorijskom trenutku", te se razbacuju sa terminima kao što su transparentnost i pravičnosti.
"Međunarodna zajednica pokazuje svoju posvećenost vrijednostima kao što su transparentnost i pravičnost u procesima sankcija UN-a," rekao je Robert Vud, zamjenik američkog ambasadora pri UN-u.
Pitamo se gdje su transparentnost i pravičnost kada su uvodili sankcije našoj kući ili predstavnicima Srpske koji rade svoj posao u skladu sa Ustavom.
"Sjedinjene Američke Države su protiv neodređenih i kaznenih sankcija, i podržavaju skidanje sa liste i ublažavanje sankcija kada je to opravdano, rekao je Vud.
Slušajući izjave pojedinih predstavnika SAD-a, stiče se utisak da ni njima nije baš najjasnije šta i kako radi njihova država.
Rezolucija koja je usvojena jednoglasno u SB UN, izmijeniće procedure oko sankcija koje nisu mijenjane 18 godina, ali teško da svijet ima razloga za optimizam. SAD i njeni saveznici, rijetko kad da poštuju odluke SB UN, a za to su brojni primjeri.
Podsjećamo, na američkoj "crnoj listi" nalaze se pojedinci i kompanije iz Srpske koje i danas ne znaju pravi razlog što su na toj listi. Na listi su i brojni legalno izabrani predstavnici Srpske, koji su se tu našli samo jer su poštovali Dejtonski mirovni sporazum.