Dvoje američkih istraživača kažu da su identifikovali vjerovatno mjesto raspoređivanja ruskog “burevestnika 9M370”, novog krstarećeg projektila na nuklearni pogon i s nuklearnim oružjem.
Za taj sistem, podsjeća se, predsjednik Rusije Vladimir Putin rekao je da je "nepobjediv", dodajući da to oružje, koje NATO zove "SSC-X-9 skajfol", ima skoro neograničeni domet i može da izbjegne američku protivraketnu odbranu.
Uz pomoć satelitskih slika "Planet labsa", dva istraživača su identifikovala projekat izgradnje u blizini skladišta nuklearnih bojevih glava, poznatog pod dva imena: Vologda-20 i Čebsara, kao potencijalno mjesto za postavljanje novog projektila.
Objekat se, kako navodi "Rojters", koji je prvi izvijestio o ovom razvoju dešavanja, nalazi 475 kilometara sjeverno od Moskve.
Deker Еvelet, analitičar organizacije CAN, pronašao je satelitske snimke i identifikovao, kako je procijenio, devet horizontalnih lansirnih rampi u izgradnji. One su smještene u tri grupe među visokim nasipima da bi se zaštitile od napada ili da bi se spriječilo da slučajna eksplozija u jednoj od njih detonira projektile u ostalima, rekao je on.
Nasipi su povezani putevima, vjerovatno s objektima u kojima će se projektili i njihove komponente servisirati, kako je zaključio Еvelet, kao i s postojećim kompleksom od pet bunkera za skladištenje nuklearnih bojevih glava.
"Ovo je lokacija za veliki, fiksni raketni sistem, a jedini veliki fiksni raketni sistem koji oni (Rusi) trenutno razvijaju je 'skajfol'", rekao je Еvelet.
Identifikacija vjerovatnog mjesta lansiranja projektila sugeriše da Rusija nastavlja raspoređivanje nakon serije testova posljednjih godina koji su bili obilježeni problemima, rekli su Еvelet i Džefri Luis sa Instituta međunarodnih studija Midlberi u Montereju.
Hans Kristensen iz Federacije američkih naučnika kaže da djeluje da satelitske slike prikazuju lansirne rampe i druge karakteristike "vjerovatno" povezane s "burevestnikom". Ali rekao je i da ne može da dâ konačno procjenu, jer Moskva obično ne postavlja raketne lansere pored skladišta nuklearnih bojevih glava.
Stručnjaci su rekli da je uobičajena praksa Moskve bila skladištenje nuklearnih bojevih glava za kopnene projektile daleko od lansirnih mjesta – sem za one na njihovim raspoređenim interkontinentalnim balističkim raketama (ICBM). Ipak, raspoređivanje "burevestnika" u Vologdi omogućilo bi ruskoj vojsci da skladišti rakete s nuklearnim bojevim glavama u svojim bunkerima, čineći ih dostupnim za brzo lansiranje, kažu Luis i Еvelet.
U izvještaju NASIC-a iz 2020. navodi se da će Rusija, ako uspješno uvede "burevestnik" u upotrebu, dobiti "jedinstveno oružje sa sposobnošću interkontinentalnog dometa".
Ali "burevestnik" od 2016. ima slabe rezultate testiranja, s najmanje 13 poznatih testova, od čega samo dva djelimična uspjeha, prema podacima Inicijative za nuklearnu prijetnju (NTI).
Neuspjesi uključuju eksploziju 2019. tokom izvlačenja nezaštićenog nuklearnog reaktora koji je ostavljen da se "puši" na dnu Bijelog mora godinu dana nakon pada prototipa prema izvještaju Stejt departmenta. Rosatom je saopštio da je pet članova osoblja poginulo tokom testiranja rakete 8. avgusta.
Putin je, kako navodi "Rojters", udijelio njihovim udovicama najviša državna priznanja, navodeći da je oružje koje razvijaju bez premca u svijetu, ali ne pominjući “burevestnik”.
"'Skajfol' je jedinstveno glup sistem oružja, leteći Černobilj koji predstavlja veću prijetnju Rusiji nego drugim zemljama", rekao je Tomas Kantrimen, bivši zvaničnik Stejt departmenta, a prenio je "Blic".
NATO još nije komentarisao kako bi ta alijansa reagovala na raspoređivanje ovog oružja.