Laura (12) iz Mađarske poginula je od strujnog udara u porodičnom kupatilu dok je sa drugaricom razgovarala putem video-poziva. Porodica je nakon stravične nesreće zahtijevala od policije odgovore, a stručnjaci ističu opasnosti korišćenja električnih uređaja u kupatilu i upozoravaju na rastuću zavisnost djece od mobilnih telefona.
Policija je odmah pokrenula istragu, a kasnije je ustanovljeno da je Laura tokom kupanja vodila video razgovor sa drugaricom preko svog telefona, koji je u tom trenutku punila putem produžnog kabla. Produžni kabl je pao u kadu i izazvao tragediju. Ožalošćena porodica, osim mira, ne traži ništa drugo do da se sazna kako je došlo do ove nesreće.
Tišina je zavladala naseljem Oros u Niiređhazi, kao i lokalnom osnovnom školom, tačnije odjeljenjem "Hermann Ottó" škole Bem Jozef. Škola se oprostila od djevojčice putem sajta i društvenih mreža.
Laura je bila učenica šestog razreda. Prema informacijama lista Blikk, tinejdžerka je tokom kupanja obavljala video-poziv sa drugaricom. Pošto je telefon počeo da se prazni, donijela je produžni kabl do kade, stavila ga na ivicu i priključila punjač. Vjerovatno je povukla kabl, pa je produžni kabl pod naponom upao u kadu. Laura je pretrpjela teške, po život opasne povrede, lijeva strana tijela joj je bila opečena. Ljekari su se danima borili za njen život u bolnici u Miškolcu, ali nažalost, nisu uspjeli – djevojčica je preminula.
Laurin ujak Mikloš izjavio je za Blikk da su trenutno preplavljeni tugom, bolom i osjećajem gubitka, ali cijela porodica želi da sazna šta se tačno dogodilo. Potpuno sarađuju sa policijom i svjesni su da je pokrenut krivični postupak, koji može imati posljedice, ali im je sada najvažnije da Laurina majka, brat, rođaci i ostali članovi porodice uspiju da se izbore sa ovim ogromnim gubitkom.
"Ne želimo da dajemo izjave dok traje istraga, ne želimo da utičemo na tok istrage, koju policija sprovodi izuzetno korektno. Trenutno ni nemamo riječi za ono što se dogodilo. Po struci sam arhitekta i, između ostalog, i zbog toga me zanima kako je do ove tragedije došlo. Ova generacija živi uz telefon – i moje četvoro djece takođe – i sada se vidi kakvu tragediju ta zavisnost može izazvati. Potreban nam je mir, i molimo sve da to poštuju", rekao je Mikloš.
Blikk saznaje da je majka, odmah nakon nesreće, plačući i vrišteći istrčala na ulicu tražeći pomoć, ali je bilo i komšija koji su je samo posmatrali skrštenih ruku. Lokalni stanovnici su kasnije putem društvenih mreža napali te komšije, ali je ujak zamolio da se ti komentari obrišu, jer porodici nisu potrebni dodatni problemi – već samo tuga i dostojanstvo.
Policijska uprava županije Sabolč-Satmar-Bereg vodi krivični postupak i uključila je stručnjake kako bi se razjasnile okolnosti, odgovornost i eventualni tehnički propusti. Mikloš Filip, glavni urednik lista "Časopis električara", pokušao je za Blikk da objasni kako je moglo doći do tragedije. Prema njegovim riječima, ako samo mobilni telefon upadne u vodu, šteta je najčešće samo na samom uređaju.
"Ali ako produžni kabl pod naponom (230V) upadne u kadu, to je izuzetno opasno po život, pogotovo ako u kupatilu nije ugrađen automatski prekidač struje (RCD). Danas se kupatila ne smiju graditi bez ovakvog zaštitnog sistema. I to je vjerovatno jedan od aspekata koji policijski vještaci trenutno istražuju", rekao je on.
Zavisnost od mobilnog telefona
Psiholog dr Gabor Holosi-Vadaš kaže da, ako neko osjeća tjeskobu zato što nema telefon kod sebe – recimo, čak ni u kadi – to već može ukazivati na zavisnost. Zavisničke sklonosti se mogu javiti već u 12–13. godini, i to ne samo kada je riječ o mobilnim telefonima.
"Danas nije realno potpuno zabraniti deci korišćenje mobilnih telefona, ali je važno da roditelji postave određene granice. Iako zvuči banalno, djecu treba učiti o upotrebi i opasnostima električne energije. Njihov život je nezamisliv bez struje, ali ova tužna priča pokazuje koliko je edukacija neophodna – i to prije svega kao roditeljska odgovornost", rekao je psiholog.