Za italijanske influensere, kao i ostale kreatore sadržaja na društvenim mrežama, uskoro bi mogla da važe pravila kao i za tradicionalne medije kada objavljuju sadržaj na internetu. Kako prenosi Bi-bi-si, aktivnosti influensera u ovoj državi biće pod nadzorom italijanske agencije za komunikaciju (AGCOM), a nova pravila će se u prvo vrijeme primjenjivati samo na influensere sa više od milion pratilaca.
Profesija influensera sve je traženija, a njihova zarada po objavi nekad premašuje i 300 evra. Sadržaj koji objavljuju najčešće uključuje promociju određenih brendova, što često nije jasno naznačeno. Iz tog razloga italijanska vlada odlučila je da uvede stroga pravila za njih.
"Divlji zapad influensera je gotov. Počinjemo sa velikim, ali i drugi će morati da se prilagode", rekao je šef AGCOM-a Đakomo Lasorela.
Ukoliko ne budu poštovali uvedena pravila, odnosno ne uspiju jasno da označe saradnju sa brendom ili otkriju svoje komercijalne interese, influenseri će morati da plate kaznu i do 250.000 evra. Kako se navodi u saopštenju AGCOM-a, u slučaju plasmana proizvoda oni će biti dužni da stave upozorenje o reklamnoj prirodi sadržaja.
Skandal koji je prethodio ovoj odluci
Mnogi ovu odluku italijanske države povezuju sa nedavnim skandalom u koji je bila umiješana poznata italijanska influenserka Kjara Feranji. Ona je u decembru kažnjena sa nešto više od milion evra jer je tvrdila da će prodaja tradicionalnog prazničnog kolača "Pandoro" pomoći u finansiranju dječije bolnice u Torinu. Međutim, proizvođač kolača je ovaj novac dao bolnici nekoliko mjeseci prije lansiranja proizvoda, tako da nijedan cent od prodaje nije doniran bolnici.
Na zahtjev Nacionalne agencije za zaštitu tržišne konkurencije, protiv nje je italijansko državno tužilaštvo pokrenulo postupak zbog prevare i obmanjivanja potrošača. Ona se svojim pratiocima izvinila i rekla da je napravila grešku zbog povezivanja komercijalnih aktivnosti sa dobrotvornim.
Stroža pravila za influensere u drugim zemljama
Sa uvođenjem strožih pravila za influensere od prošle godine počele su i druge evropske zemlje.
Tako je Francuska u junu donela zakon prema kom influenserima može biti određena zatvorska kazna, ukoliko se utvrdi da su prekršili nove propise o reklamiranju. To je ujedno bio i prvi slučaj da je ova profesija zakonski definisana u Еvropi.
Takođe, Еvropska komisija najavila je da će nadzor nad aktivnostima influensera biti pojačan. Kreatori digitalnih sadržaja moraće svojim pratiocima da omoguće transparentne i pouzdane informacije.