FBI je otkrio oko 2.400 dokumenata povezanih sa ubistvom predsjednika Kenedija koji nikada nisu dostavljeni Odboru za reviziju i objavljivanje.
Spisi koji su i dalje tajni nalaze se među 14.000 stranica dokumenata koje je FBI pronašao u pregledu pokrenutom nakon izvršne naredbe predsjednika SAD Donalda Trampa od 23. januara, kojom je zatraženo objavljivanje svih dokumenata o ubistvu Kenedija.
Ovo otkriće - 61 godinu nakon što je Kenedi ubijen u Dalasu - dolazi nakon decenija odbijanja vlasti da objavi sve dokumente o atentatu, što je podstaklo brojne teorije zavjere.
Postojanje ovih novih dokumenata otkriveno je Bijeloj kući u petak, kada je Kancelarija direktora nacionalne obavještajne službe podnijela svoj plan za objavljivanje dosijea u skladu sa Trampovom naredbom.
Šta znamo do sada
Sadržaj novootkrivenih dokumenata čuva se u strogoj tajnosti. Tri izvora koja su otkrila njihovo postojanje Axiosu izjavila su da ih nisu vidjeli.
Ipak, otkriće hiljada dokumenata o jednom od najanaliziranijih događaja u američkoj istoriji vjerovatno će otvoriti pitanja o procedurama za provjeru i objavljivanje informacija unutar cijele vlade.
"Ovo je ogromno. Pokazuje da FBI ovo konačno shvata ozbiljno“, rekao je Džeferson Morli, ekspert za atentat i potpredsjednik neprofitne organizacije Mary Ferrell Foundation, najvećeg američkog izvora dokumenata o ubistvu Kenedija.
On je ranije tužio američku vladu tražeći više dokumenata.
"FBI konačno kaže: ‘Odgovorićemo na predsjednikovu naredbu’, umjesto da nastavimo sa skrivanjem“, dodao je Morli.
Šta ovo znači za misteriju atentata?
Stručnjaci kažu da preostali dokumenti koji treba da budu objavljeni - kao i novootkriveni izvještaji - vjerovatno neće donijeti konačan dokaz da li je Li Harvi Osvald djelovao sam ili je bio dio šire zavjere.
Prema Zakonu o dosijeima JFK iz 1992. godine, svi dokumenti o atentatu trebalo je da budu predati Odboru za reviziju JFK dosijea, a zatim Nacionalnom arhivu. Ovi dokumenti je prema zakonu trebalo da budu u potpunosti objavljeni do 2017. godine.
Međutim, zvaničnici su sada utvrdili da ti novootkriveni zapisi nikada nisu dostavljeni niti pregledani od strane Odbora za reviziju ili Nacionalnog arhiva.
Kada je Tramp bio predsjednik 2017. godine, on je, po savjetu CIA, odložio objavljivanje dosijea koje je vlada već identifikovala. Predsjednik Bajden je kasnije naredio ograničena objavljivanja, koja takođe nisu u potpunosti ispoštovala duh Zakona o dosijeima JFK.
Zagovornici transparentnosti tvrdili su da bi potpuno objavljivanje atentatorskih dosijea moglo kompromitovati “izvore i metode” obavještajne službe, kao i nepravedno uvući u kontroverzu tadašnje zvaničnike.
Tramp već godinama žali što nije objavio sve JFK dosijee tokom svog prvog mandata, prema ljudima koji su o tome razgovarali s njim.
Tokom kampanje za izbore 2024, Tramp je obećao svojim pristalicama i Robertu F. Kenediju mlađem, bratu ubijenog predsjednika, da će objaviti dokumente o atentatu na JFK iz 1963, kao i o ubistvu njegovog oca, Roberta F. Kenedija, 1968.
RFK Jr., koga je Tramp imenovao za sekretara za zdravstvo i socijalne usluge, godinama se zalaže za potpuno objavljivanje i vjeruje da su oba atentata dio šire zavjere.
Trampova naredba zahtijeva plan za objavljivanje dokumenata o atentatima na RFK i Martina Lutera Kinga mlađeg do 9. marta.
Šta slijedi?
Uprkos Trampovoj naredbi, izvori tvrde da razne obavještajne agencije koje posjeduju dokumente o atentatu i dalje predlažu njihovo redigovanje i skrivanje informacija.
"Kada predsjednik čuje za ovu opstrukciju, pobjesniće“, rekao je zvaničnik Bijele kuće za Axios.
“Ovo je potpuni deep state bull*hit,” dodao je drugi.
"Nemojte se iznenaditi ako se svi ovi dokumenti jednostavno iznenada pojave na internetu. On želi da zatvori ovu priču i kaže da je ispunio obećanje“, rekao je Trampov savjetnik.
Moguće pravne posljedice
Novootkriveni FBI dokumenti mogli bi biti relevantni u tekućoj federalnoj tužbi koju je Mary Ferrell Foundation podnijela protiv Bajdenove administracije 2022. godine.
Tužba tvrdi da su federalne agencije imale još dokumenata povezanih s atentatom koje nisu predale Nacionalnom arhivu. Među njima su:
Zatvorski snimci mafijaškog bosa Karlosa Marčela, koji je tvrdio da je bio umiješan u atentat;
CIA dokumenti o Džordžu Joanidesu, šefu tajnih operacija CIA u Majamiju, koji je bio oficir za vezu sa grupom kubanskih izgnanika u Nju Orleansu, koja je imala seriju susreta sa Osvaldom prije pucnjave. Joanides je takođe optužen da je obmanjivao kongresnu komisiju koja je istraživala atentat, jer nije otkrio svoje veze sa Osvaldom, prenosi Telegraf.rs.
"Joanidesov dosije izgleda baš kao ovi novootkriveni FBI fajlovi. To je nešto direktno povezano sa atentatom, a nikada nije dostavljeno Nacionalnom arhivu“, rekao je Morli.