Ćin Gang

Gdje je nestao kineski šef diplomatije?

  • Izvor: Indeks
  • 18.07.2023. 08:56

Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang već tri sedmice nije viđen u javnosti, što je neuobičajeno dug period s obzirom na trenutne užurbane diplomatske aktivnosti u Pekingu.

Ova situacija izaziva brojna nagađanja u zemlji poznatoj po svojoj političkoj zatvorenosti, javlja "CNN".

Ćin, 57-godišnji iskusni diplomata i pouzdan saradnik kineskog lidera Si Đinpinga, postao je ministar spoljnih poslova u decembru, nakon kratkog mandata kao ambasador u Sjedinjenim Državama.

Kao ministar, Ćin je oštro kritikovao Vašington nakon što su se odnosi između dvije zemlje pogoršali zbog incidenta s kineskim balonom koji je srušen iznad SAD.

Sastao se s Blinkenom sredinom juna

Igrao je ključnu ulogu u kasnijim pokušajima stabilizacije odnosa i obnove komunikacije između dvije strane, uključujući sastanak s američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom tokom njegove posjete Pekingu sredinom juna.


Američka vojska godinama slala informacije na pogrešnu adresu u Mali

Američka vojska godinama slala informacije na pogrešnu adresu u Mali

Ali, ovaj diplomata nije viđen u javnosti od 25. juna, nakon što se sastao s predstavnicima Šri Lanke, Vijetnama i Rusije u Pekingu.

Na svom posljednjem javnom nastupu Ćin je viđen kako se smiješi hodajući rame uz rame s ruskim zamjenikom ministra spoljnih poslova Andrejem Rudenkom, koji je došao u Peking na sastanak s kineskim zvaničnicima nakon kratkotrajne pobune ruske plaćeničke grupe Vagner.

"Ovo je zaista neobično"

"S obzirom na globalni status i uticaj Kine, zaista je neobično što se njen ministar spoljnih poslova nije pojavio u javnosti više od 20 dana", izjavio je Deng Juven, bivši urednik novina Komunističke partije koji sada živi u SAD.

Na pitanje o Ćinovom dugotrajnom odsustvu na konferenciji za novinare u ponedjeljak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekla je da nema "dodatnih informacija", dodajući da se kineske diplomatske aktivnosti odvijaju kao i obično.

Ćinovo odsustgvo postalo je još vidljivije zbog brojnih diplomatskih aktivnosti u Pekingu u posljednjim nedjeljama, uključujući posjete visokih američkih zvaničnika Dženet Jelen i Džona Kerija.

Ćin se trebao sastati sa šefom spoljne politike Evropske unije Žozepom Boreljom ranije ovog mjeseca u Pekingu, ali je sastanak odgođen nakon što je Kina obavijestila EU da dogovoreni datumi "više nisu mogući", prenosi "Reuters", citirajući portparola EU.


Redukcije vode izvode mještane banjalučkog naselja na proteste

Redukcije vode izvode mještane banjalučkog naselja na proteste

EU je obaviještena o odgađanju samo dva dana prije Borreljovog planiranog dolaska 5. jula, navodi "Reuters".

Ćin se takođe nije pojavio na godišnjem sastanku ministara spoljnih poslova Udruženja zemalja jugoistočne Azije (ASEAN) u Indoneziji prošle sedmice. Umjesto toga, na skupu je bio prisutan kineski diplomat Vang Ji.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao je na redovnoj konferenciji za novinare prošlog utorka da Ćin nije mogao prisustvovati sastanku ASEAN-a "zbog zdravstvenih problema", objavio je "Reuters".

No, taj odgovor nije bio uključen u zvanični transkript konferencije za novinare objavljen kasnije na web stranici ministarstva. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova često izostavlja sadržaj koji smatra osjetljivim iz transkripata svojih redovnih konferencija za novinare.

Krenule glasine

Kratak zdravstveni razlog koji su naveli vlasti, međutim, nije uspio smiriti porast nagađanja, uglavnom neosnovanih, o tome zašto se Ćin nije pojavio.

Ove glasine podstaknute su nedostatkom transparentnosti u kineskom političkom sistemu, u kojem se informacije pažljivo čuvaju, a važne odluke uglavnom donose iza zatvorenih vrata, rekao je Deng, analitičar sa sjedištem u SAD.


Djelimično obnovljeno kretanje vozila na Krimskom mostu

Djelimično obnovljeno kretanje vozila na Krimskom mostu

Pod Si Đinpingom ova politička zatvorenost samo se pojačala.

"Ovo je problem totalitarnih režima. Oni su inherentno nestabilni jer sve odlučuje samo vrhovni vođa", rekao je.

"Ako se dogodi nešto neuobičajeno s visokim zvaničnikom, ljudi će se pitati jesu li se njihovi odnosi s vrhovnim vođom pogoršali ili je to znak političke nestabilnosti", rekao je Deng.

Nije prvi koji je nestao iz javnosti

Visoki kineski zvaničnici u prošlosti su nestajali iz javnosti, samo da bi se mjesecima kasnije otkrilo da su zadržani na ispitivanjima po odluci disciplinskog tijela vladajuće Komunističke partije.

Problem Ćinovog odsustva pojačava percepcija njegovih bliskih veza s Si Đinpingom, koji je prošle jeseni osigurao treći mandat na vlasti s novim timom punim lojalnih saveznika, prema Deng Juvenu, prenosi "Index.hr".

"Ćin Gang je jednostavno povučen u redove Si Đinpinga. Bilo kakvi problemi s njim loše će se odraziti i na Si Đinpinga - sugerišući da Si Đinping nije uspio odabrati pravu osobu za posao", rekao je Deng.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: