Izrael obećava da će uništiti Hamas u nemilosrdnom napadu na Pojas Gaze, ali čini se da nema očigledan cilj ni jasan plan kako da upravlja razorenom palestinskom enklavom čak i ako pobijedi na bojnom polju, navodi Rojters u svojoj analizi.
Pod šifrovanim nazivom "Operacija gvozdeni mačevi", vojna kampanja po svojoj žestini neće moći da se poredi sa bilo čim drugim što je Izrael sproveo u Gazi dosad, reklo je osam regionalnih i zapadnih zvaničnika koji nisu željeli da budu imenovani.
Izrael je pozvao rekordnih 360.000 rezervista i konstantno bombarduje malu enklavu nakon Hamasovog napada na južni Izrael 7. oktobra.
Prema riječima tri regionalna zvaničnika koja su upoznata sa razgovorima između američkih i bliskoistočnih lidera, neposredna izraelska strategija jeste da se uništi infrastruktura Gaze, čak i po cijenu velikog broja civila, potisne narod enklave prema egipatskoj granici i krene na Hamas dizanjem u vazduh lavirinta podzemnih tunela koje je grupa izgradila za obavljanje svojih operacija.
Međutim, izraelski zvaničnici su rekli da nemaju jasnu ideju o tome kako bi mogla da izgleda posleratna budućnost.
Neki od pomoćnika predsjednika SAD Džozefa Bajdena zabrinuti su da, iako bi Izrael mogao da napravi efikasan plan za nanošenje trajne štete Hamasu, tek treba da formuliše izlaznu strategiju, rekao je novinarima izvor iz Vašingtona.
Kako je ovaj izvor dodao, putovanja američkog državnog sekretara Еntonija Blinkena i ministra odbrane Lojda Ostina u Izrael naglasila su potrebu da se fokusira na posleratni plan za Gazu.
Zvaničnici arapskih zemalja su takođe uznemireni zato što Izrael nije postavio jasan plan za budućnost enklave, kojom Hamas vlada od 2006. godine i u kojoj živi 2,3 miliona ljudi, piše Rojters, a prenosi RT Balkan.
"Izrael nema završni plan za Gazu. Njihova strategija je da bace hiljade bombi, unište sve i uđu, ali šta onda? Nemaju izlaznu strategiju za dan poslije", rekao je jedan regionalni bezbjednosni izvor.
Izraelska invazija tek treba da počne, a već su hiljade ljudi stradale u bombardovanjima, među njima i mnogo djece.
Tokom posjete Izraelu, Bajden je poručio Izraelcima da "pravda treba da bude zadovoljena u odnosu na Hamas". "Ogromna većina Palestinaca nije Hamas. Hamas ne predstavlja palestinski narod", rekao je on.
"Grad tunela"
Izraelski zvaničnici, uključujući Netanijahua, rekli su da će zbrisati Hamas sa lica zemlje u znak odmazde. Međutim, nije jasno definisano ono šta će usljediti.
"Naravno da razmišljamo i bavimo se time, a to uključuje procjene o konačnoj situaciji i uključuje Savjet za nacionalnu bezbjednost, vojsku i druge. Ne znamo na šta će ovo da izađ", rekao je novinarima direktor izraelskog Savjeta za nacionalnu bezbjednost Tači Hanegbi.
"Ali ono što znamo je ono čega neće biti", rekao je on, misleći na izraelski cilj da iskorijeni Hamas.
Međutim, ovo sigurno nije cilj koji jednostavno može da se postigne, navodi Rojters.
"To je podzemni grad tunela zbog kojih tuneli u Vijetkongu izgledaju kao dječja igra", rekao je prvi regionalni izvor, misleći na komunističke gerilske snage koje su prkosile američkim trupama u Vijetnamu. "Neće stati na kraj Hamasu tenkovima i vatrenom moći", naglasio je.
Dva regionalna vojna stručnjaka rekla su za Rojters da se Hamasovo naoružano krilo, brigade Al-Kasam Brigade, mobilisalo za invaziju, postavljajući protivtenkovske mine i eksplozivne naprave kako bi napravili zasjedu trupama.
Nadolazeća ofanziva Izraela će biti mnogo veća od prošlih operacija u Gazi koje su izraelski zvaničnici ranije nazivali "košenjem trave", degradirajući Hamasove vojne sposobnosti, ali ga ne eliminišući.
Izrael se borio u tri prethodna sukoba sa Hamasom, 2008-9, 2012. i 2014. godine, ali za razliku od sada, izraelski lideri nikada ranije nisu obećali da će potpuno uništiti Hamas, podsjeća Rojters.
U Vašingtonu je ipak manje optimizma da će Izrael da bude u stanju potpuno da uništi Hamas i američki zvaničnici vide male šanse da Izrael želi da zadrži bilo koju teritoriju Gaze ili da je ponovo okupira, rekao je američki izvor.
Vjerovatniji scenario je, prema tom izvoru, da izraelske snage ubiju ili zarobe što više pripadnika Hamasa koliko mogu, dignu u vazduh tunele i raketne radionice, a zatim potraže način da proglase pobjedu i odu.
Oblaci rata
Postoji strah u cijelom regionu da će rat izbiti izvan granica Gaze, s libanskim Hezbolahom i Iranom koji ga podržava, otvarajući nove velike frontove podrške Hamasu.
Iranski ministar spoljnih poslova Hosein Amir-Abdolahian upozorio je na moguću "preventivnu" akciju protiv Izraela, ako izvrši invaziju na Gazu.
On je prošlog vikenda rekao da Iran neće posmatrati sa strane ako SAD ne uspije da obuzda Izrael.
Arapski lideri rekli su Blinkenu, koji je prošle nedjelje obilazio region, da, iako osuđuju Hamasov napad na Izrael, protive se kolektivnom kažnjavanju palestinskih civila, za koje se boje da će izazvati regionalne nemire.
Istakli su da će bes naroda porasti širom regiona kada broj žrtava bude porastao.
Na stotine Palestinaca je poginulo na Zapadnoj obali od početka godine u ponovljenim sukobima sa izraelskim vojnicima i doseljenicima, a postoji široko rasprostranjena zabrinutost da bi nasilje moglo da zahvati teritoriju dok gori obližnja Gaza.
"Kakav god najgori scenario da zamislite, biće još gore", rekao je drugi regionalni izvor o potencijalu da se sukob proširi van Gaze.