Analitičar Karl Šuster, bivši kapetan američke mornarice, rekao je da je projektil, koji je putovao brzinom od oko 965 km/h vjerovatno bio na oko četiri sekunde od udara u američki ratni brod
Američka vojska u sukobu s Hutima po prvi put je upotrebila moćni napredni sistem naoružanja nazvan “posljednja linija obrane” Phalanx Close-In Weapon System (CIWS).
Korišten je za uništavanje krstareće rakete koju su Huti ispalili u Crvenom moru ove sedmice, a stigla je do 1,6 kilometara od američkog broda, objavio je Si-en-en.
Automatizovani sistem se nalazi na razaraču USS Graveli i može da ispali do 4.500 metaka kalibra 20 milimetara u minuti, gađajući projektile ili druge mete sa izuzetno male udaljenosti.
„Oružani sistem Falanks je brzo, kompjuterski i radarski vođeno oružje koje može poraziti protivbrodske projektile i druge bliske prijetnje na kopnu i na moru“, navodi proizvođač Rejteon.
Američki ratni brodovi osujetili su na desetke raketnih napada koristeći odbranu većeg dometa, vjerovatno rakete standard SM-2, standard SM-6 i ivlovd si sparou, kažu analitičari. Te odbrambene rakete uništavaju ciljeve na udaljenostima od oko 12 kilometara ili više. Zašto su ovom slučaju zakazali, nije poznato.
Tom Karako, direktor projekta obrane od projektila u Centru za strateške i međunarodne studije rekao je da je “zabrinjavajuće” što se projektil koji su ispalili Huti toliko približio američkom ratnom brodu.
Analitičar Karl Šuster, bivši kapetan američke mornarice, rekao je da je projektil, koji je putovao brzinom od oko 965 km/h vjerovatno bio na oko četiri sekunde od udara u američki ratni brod. Uništen je za dvije do tri sekunde rafalnom paljbom.
„Projektili ne isparavaju kada su uništeni, nastaje na hiljade fragmenata i dijelova okvira projektila“, rekao je Šuster upozoravajući na mogućnost da brod oštete krhotine.
„Dobra vijest je da lakši dijelovi brzo usporavaju, ali veliki komadi mogu letjeti do 500 metara“, dodao je on.
Što je projektil bliže brodu kada je uništen, veća je opasnost za plovilo jer veći komadi mogu probiti neoklopljene dijelove trupa. U konkretnom slučaju oko dva odsto dijelova krstareće rakete krhotina moglo je dospjeti do broda. Da se radilo o raketi koja putuje većom brzinom, do 70 odsto krhotina vjerovatno bi pogodilo ratni brod nakon uništenja Falanksom.
Falanks je važno oružje za američku mornaricu. Od svog uvođenja 1980. godine instaliran je na svim brodovima američke mornarice, a koriste ga i najmanje 24 američka saveznika.
Huti, koje podržava Iran, i dalje napadaju komercijalne brodove i ratne brodove u vodama oko njihove baze u Jemenu, tvrdeći da je to odmazda Izraelu za rat u Gazi, javlja Si-en-en.
Drugi američki razarač, USS Karni, oborio je nadolazeće protivbrodske projektile i bespilotne letjelice, a u četvrtak su američke snage oborile dron iznad Adenskog zaliva i uništile površinski dron u Crvenom moru.
Predsjednik SAD Džo Bajden rekao je da smatra da je Iran odgovoran za napad dronovima. Postoje znakovi da je Iran zabrinut da Huti idu predaleko u napadima na američke interese, prijeteći da poremete globalnu ekonomiju i značajno povećavajući rizik od direktnog sukoba. Ali, pitanje je hoće li Iran bitno promijeniti svoju taktiku, piše Večernji list.