Napetosti između Moskve, Kijeva i Vašingtona zbog spekulacija da ruski predsjednik Vladimir Putin priprema invaziju na Ukrajinu ne smiruju se.
A sad su američke obavještajne službe objavile svoja saznanja o ruskim planovima za ofanzivu koja bi bila izvršena na više frontova, s do 175.000 vojnika - i to možda već početkom sljedeće godine, prenosi hrvatski "Index".
Obavještajni dokument s kartom moguće invazije, naslovljen "Potencijal za 175 hiljada ruskih snaga blizu Ukrajine: Dokazi planiranja i nedavnog kretanja artiljerije, opreme i ljudstva", dobio je i objavio "Washington Post", za koji je dobio potvrdu i od američkih funkcionera.
Naravno, već je neko vrijeme poznato da je Rusija nagomilala snage uz granicu s Ukrajinom - bilo onu "staru" granicu, uz istočnu ukrajinsku pokrajinu Donbas koju već sedam godina, najvećim dijelom, pod kontrolom drže Rusi, ili onu "novu" koja je nastala ruskom okupacijom i naknadnom aneksijom poluostrva Krima.
Putin govori o "crvenoj liniji" za Rusiju
Prema procjeni ukrajinske vojske, broj ruskih vojnika uz ukrajinsku granicu trenutno se kreće oko 94 hiljade - što vjerojatno nije dovoljno za uspješnu invaziju, ali mogao bi biti temelj za pripremu invazije u vrlo kratkom roku.
U isto vrijeme, Moskva zahtijeva od Vašingtona garanciju da Ukrajina neće pristupiti NATO i da će se savez suzdržati od određenih vojnih aktivnosti na ukrajinskoj teritoriji i oko nje koje Kremlj smatra prijetnjom. Putin je tako prošle nedjelje poručio da i Rusija ima svoju "crvenu liniju", odnosno da će biti prisiljena djelovati ako NATO, predvođen SAD, u Ukrajini postavi projektile koji bi navodno mogli pogoditi Moskvu za nekoliko minuta, iako NATO nije uopšte najavio takav potez.
Putin je rekao da su prijetnja za Rusiju i vježbe s američkim nuklearnim bombarderima koji lete iznad Crnog mora, kao i američki sistemi protivraketne odbrane u Poljskoj i Rumuniji.
"Trebaju nam precizna pravna pokrića jer naše zapadne kolege nisu poštovale svoje odgovarajuće usmene obaveze", rekao je ruski predsjednik i dodao da "svi znaju da su date usmene garancije o neširenju NATO na istok (nakon raspada SSSR-a), a oni su radili sasvim suprotno".
"Planovi uključuju opsežno kretanje 100 taktičkih grupa bataljona s procijenjenih 175.000 ljudi"
Vašington, koji je zaprijetio "ozbiljnim posljedicama" u slučaju ruske invazije, nada se smiriti tenzije i postići nekakav dogovor s Moskvom na virtuelnom sastanku Putina i američkog predsjednika Džoa Bajdena, koji je zakazan za utorak. I sam Bajden je već javno upozorio Putina da ne preduzima vojnu intervenciju u Ukrajini i najavio nove inicijative kako bi se zaštitila ta istočnoevropska zemlja, a sastanak ministara inostranih poslova NATO u Rigi u Latviji prošle nedjelje očigledno je bio jedna od tih inicijativa.
"Ruski planovi predviđaju vojnu ofanzivu na Ukrajinu već početkom 2022. s razmjerom snaga dvostruko većim od onoga što smo vidjeli prošlog proljeća tokom ruskih vanrednih (vojnih) vježbi u blizini ukrajinskih granica. Planovi uključuju opsežno kretanje 100 taktičkih grupa bataljona s procijenjenih 175.000 ljudi, zajedno s oklopom, topništvom i opremom", otkrio je funkcioner administracije za "Washington Post", govoreći pod uslovom anonimnosti kako bi mogao izneti osjetljive informacije.
Neklasifikovani dokument američke obavještajne službe koji su ove američke novine objavile, a koji uključuje satelitske fotografije, prikazuje ruske snage koje se okupljaju na četiri mjesta. Trenutno je raspoređeno 50 taktičkih grupa na bojištu, zajedno s "novopristiglim" tenkovima i topništvom, navodi se u dokumentu.
Ukrajinci procjenjuju trenutne ruske snage oko granice na 94.000, Amerikanci na 70.000
Zanimljivo je da američki obavještajni dokument navodi manji broj ruskih vojnika od procjene njihovih ukrajinskih kolega. Prema američkoj procjeni, taj broj je trenutno oko 70.000, ali Amerikanci u isto vrijeme upozoravaju opsežno kretanje taktičkih grupa bataljona do i od granice "kako bi se prikrile namjere i stvorila neizvjesnost".
Američka analiza planova Rusije dijelom se temelji na satelitskim snimcima koje "pokazuju novopridošle jedinice na različitim lokacijama duž ukrajinske granice tokom prošlog mjeseca", rekao je funkcioner.
Ova obavještajna saznanja svojevrsna su potvrda tvrdnje američkog državnog sekretara Entonija Blinkena od prošle nedjelje - da Vašington ima "dokaze da je Rusija napravila planove za značajne agresivne poteze protiv Ukrajine".
"Ne znamo je li predsjednik Putin donio odluku o invaziji. Znamo da on stvara kapacitete za to u kratkom roku ako tako odluči", dodao je Blinken novinarima tokom posjeta Evropi: "Moramo se pripremiti za sve nepredviđene situacije."
Američki državni sekretar ipak je upozorio i Ukrajince da ostanu suzdržani jer "ruska metoda je pravdati se provokacijom za nešto što su sve vrijeme planirali učiniti”.
U slučaju agresije znakovito je da je Blinken zaprijetio "ozbiljnim posljedicama", a glavni sekretar NATO Jens Stoltenberg "visokom cijenom" i "teškim ekonomskim, finansijskim i političkim sankcijama za Rusiju". Pritom je znakovito da ni Stoltenberg ni Blinken, odnosno Bajden nisu spomenuli nikakvu vojnu intervenciju kao mogući odgovor.
Amerikanci objavili i satelitske snimke koje pokazuju ruska pojačanja uz granicu
Neklasifikovani dokument američke obavještajne službe do kojeg je došao "The Post", a koji uključuje satelitske fotografije, prikazuje ruske snage koje se okupljaju na četiri mjesta. Trenutno je raspoređeno 50 taktičkih grupa na bojištu, zajedno s "novopristiglim" tenkovima i artiljerijom, navodi se u dokumentu.
Dok ukrajinske procjene govore da Rusija ima otprilike 94.000 vojnika u blizini granice, američka karta navodi broj na 70.000 - ali predviđa porast na čak 175.000 i opisuje opsežno kretanje taktičkih grupa bataljona do i od granice "kako bi se prikrile namjere i stvorila neizvjesnost".
Američka analiza ruskih planova dijelom se temelji na satelitskim snimcima koji "pokazuju novopridošle jedinice na različitim lokacijama duž ukrajinske granice tokom prošlog mjeseca", rekao je funkcioner.
Rusi odbacuju optužbe i insistiraju da Ukrajina nikad ne uđe u NATO
Putin je, očekivano, već ranije odbacio američka upozorenja kao glasine i rekao da Rusija nikome ne prijeti te da ima pravo razmještati vojsku na svojoj teritoriji. A portaprolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova otišla je još dalje i, nakon članka koji je "Washington Post" objavio, optužila SAD da "sprovode specijalnu operaciju kako bi pogoršale situaciju u vezi Ukrajine, a odgovornost prebacuje na Rusiju".
Ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov prošle nedelje je ponovio Putinova upozorenja o američkoj vojnoj opremi i aktivnostima u blizini ruskih granica i upozorio da se za Evropu "vraća scenario iz noćne more vojne konfrontacije". I on je na evropskoj sigurnosnoj konferenciji u Švedskoj iznio ideju o novom evropskom bezbjednosnom paktu kojim bi se zaustavilo širenje NATO dalje na istok.
S druge strane, Kijev izražava svoju želju za priključivanjem NATO i Evropskoj uniji još od 2014. godine, kad je u talasu velikih protesta svrgnut predsjednik Viktor Janukovič, a Moskva odgovorila aneksijom Krima i podrškom ruskim separatistima na istoku zemlje - koju Rusija negira, dok aneksiju opravdava kao legitimnu, iako je međunarodna zajednica ne priznaje. Nije posebna enigma zašto Ukrajina želi članstvo u savezu koji bi mu garantovao zajedničku odbranu u slučaju agresije daleko većeg i vojno snažnijeg susjeda sa istoka.
Međutim, portaprolka Bijele kuće Jen Psaki već je odbacila ideju da će Bajden dati garanciju Putinu da Ukrajina neće ući u NATO.
"Zemlje članice NATO odlučuju ko je član NATO, a ne Rusija. Tako je proces uvijek funkcionisao i kako će se odvijati. Mislim da je važno zapamtiti odakle dolazi provokativna akcija. To nisu Sjedinjene Države. To nije Ukrajina", rekla je Psaki novinarima prošle nedjelje.
Rusi pokrenuli mobilizaciju, Ukrajinci misle da su već uvježbali invaziju
Osim gomilanja snaga uz ukrajinsku granicu, posebno je zabrinjavajuće što je Rusija ranije ove godine pokrenula i mobilizaciju rezervista. Ruski funkcioneri pak opravdavaju taj potez kao neophodnu mjeru za pomoć u modernizaciji ruskih oružanih snaga. Ali, funkcioner iz Bajdenove administracije izrazio je zabrinutost zbog "iznenadnog i brzog programa za uspostavljanje spremne rezerve ugovornih rezervista", koji bi, prema procjenama, dodao 100.000 vojnika na otprilike 70.000 koji su sada raspoređeni uz granice.
Obavještajni dokument takođe sugeriše da ruske snage možda ostavljaju opremu u objektima za obuku kako bi omogućile brzi početak napada na Ukrajinu.
"Oprema može biti ostavljena na različitim poligonima za obuku kako bi se omogućila brza, konačna priprema (za invaziju)", dodaje se u dokumentu.
Ukrajinska vojno-obavještajna služba je, podsjetimo, prošlog mjeseca objavila vlastitu kartu s procjenom ruskih planova za invaziju. Prema ukrajinskoj procjeni, jedan od pravaca napada bio bi čak i iz Bjelorusije, čiji je predsjednik Aleksandar Lukašenko bliski saveznik Putina.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski prošle je nedjelje optužio Moskvu da planira, i to već te nedjelje, da organizuje državni udar u Kijevu. Do tog pokušaja puča, barem zasad, ipak nije došlo.
A anonimni funkcioner ukrajinske vlade izjavio je za Vašington Post da su ruske vojne vježbe sprovedene ranije ove godine u blizini ukrajinskih granica ustvari bile uvježbavanje invazije.
"Ruske trupe su razradile pitanja stvaranja udarnih grupa u blizini granica naše države, mjera mobilizacije, logističke podrške grupama i prebacivanja značajnih vojnih kontingenata, uključujući i vazdušnim putem", iz Rusije na granicu s Ukrajinom, rekao je ovaj funkcioner.
Lukašenko: Niko u Rusiji ne planira da napadne Ukrajinu
Optužbe zapadnih zemalja o mogućem napadu Rusije na Ukrajinu su neosnovane, rekao je bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko.
If this assessment is true— and as someone who lived this at the pentagon in 2014- Javelins, drones, pictures of pallets of bullets delivered, saying the words “ironclad”, will not stop a force like this, if it moves. The choices are now go all in, or find the off-ramp. pic.twitter.com/EYn8tQD9qT
— Dara Massicot (@MassDara) November 21, 2021
"Potreban im je izgovor da napadnu Rusiju. Zbog toga koriste ovu etiketu, iako niko u Rusiji ne planira da napadne Ukrajinu. Rusija može jasno da vidi šta se dešava u Ukrajini. A ovi razvoji, kao i planovi koje tamo imaju NATO i Amerikanci su neprihvatljivi ne samo za Rusiju već i za nas, jer smo tu blizu", rekao je Lukašenko, a prenosi agencija Belta.
Bjeloruski predsjednik vjeruje da će se "mnogo toga promijeniti do kraja mjeseca".
"Uskoro ćete vidjeti mnoge stvari. Vidjećemo ishod za region koji se prostire od Crnog do Baltičkog mora, doći ćemo do nekog rješenja", rekao je Lukašenko, prenosi agencija Tass.