Američki geološki institut (USGS) prognozirao je broj mrtvih stravičnih zemqotresa u Mjanmaru između 10.000 i 100.000.
Za sada tačnih informacija o broju stradalih nema, ali "Njujork tajms" navodi da je poginulo najmanje 20 osoba u Mjanmaru, a tri na Tajlandu.
Prema riječima lekara Kjau Zina iz Opšte bolnice u Mandalaju, u tom gradu je poginulo najmanje 20, a povrijeđeno 300 osoba.
"Sve više povrijeđenih pristiže, ali nemamo dovoljno ljekara i medicinskih sestara", rekao je on.
Zemljotres je izazvao urušavanje mostova i nekoliko zgrada širom Mjanmara, uključujući u Nejpjidu, glavnom gradu te zemlje, objavio je list "Global nju lajt of Mjanmar".
Crveni krst je saopštio da su u zemljotresu oštećene i urušene zgrade i javna infrastruktura i izrazio zabrinutost za stanje brana, preneo je Rojters.
"Javna infrastruktura je oštećena, uključujući puteve, mostove i javne zgrade. Trenutno smo zabrinuti za brane koje ljudi posmatraju da bi videli u kakvom su stanju", rekla je novinarima u Ženevi Mari Manrik, programska koordinatorka Međunarodne federacije Crvenog krsta, putem video-veze iz Jangona.
Ona je iznijela očekivanja da ce uticaj zemljotresa biti prilično veliki.
Vojna hunta Mjanmara je upozorila stanovništvo da su mogući novi potresi u narednih šest sati.
U gradovima i regionima Sagaing, Mandalaj, Magvej, sjeveroistok države Šan, Bago i Najpidou proglašeno je vanredno stanje.
Prema riječima svjedoka, ima mnogo srušenih zgrada, uključujući hotel, most, vrtiće i stanove u Mandalaju, Sagaingu i na jugu države Šan.
Sirene se neprekidno čuju širom Mjanmara, kažu svjedoci za BBC. Kako prijete novi potresi, stanovnici Mandalaja se još uvijek ne vraćaju kućama. Mnogi su i dalje na ulicama. Gradom se mogu vidjeti vatrogasna vozila i kola hitne pomoći.
Svjedoci kažu za BBC da se po celom gradu gotovo neprekidno čuje zvuk vozila hitne pomoći.