Avganistan je ponovo u krizi nakon što su talibani u nedjelju zauzeli glavni grad Kabul, preuzeli vlast i natjerali predsjednika Ašrafa Ganija na bijeg iz države.
Nemaju zvaničan izvor finansiranja
Međutim, kako su to uspjeli s obzirom na to da nemaju zvaničnih izvora finansiranja?
Talibani su svrgnuti 2001. godine, međutim brzo su povratili vlast čim je američka vojska napustila Avganistan. Sada su zemlju proglasili "islamskim emiratom", a hiljade ljudi pokušava da napusti grad. Neki od tih pokušaja imaju i tragične ishode.
Avganistansku vojsku su finansirali Amerikanci, u njih i dobru vojnu opremu uloženo je milijarde dolara, ali odakle talibanima novac da ih za manje od mjesec dana potpuno poraze? Britanski Independent je istražio kako se talibani finansiraju i ko ih naoružava.
Najveći izvoznik opijuma
Avganistan je najveći izvoznik opijuma u svijetu i upravo je on najveći izvor sredstava talibanima.
Šef Kancelarije UN-a za kriminal i narkotike (UNODC) u Kabulu, Cesar Gudes, je rekao Reutersu da su talibani uvek računali na tu afganistansku trgovinu opijumom, a stručnjaci vjeruju da je ova grupa, zajedno s javnim službenicima, već duže vrijeme uključena u trgovinu drogom.
Povjerljivi izvještaj koji je sastavio NATO, a koji je kasnije procurio na Radio Slobodna Evropa pokazao je da grupa također dobija novac od rudarstva, nekretnina i anonimnih donatora u regionu.
Osim navedenih načina, u dijelovima zemlje koje kontroliraju talibani takođe postoji i neka vrsta oporezivanja, poznata kao "ushr", a UN-ov izvještaj iz 2012. navodi da ovaj porez iznosi 10 posto na žetvu i 2,5 posto na imovinu.
Novinarka Lin O'Donel u svom izvještaju upozorava da će talibani biti izuzetno bogata organizacija sa samoodrživim sredstvima finansiranja i vojskom koju podržavaju zemlje u regionu.
Prvi potezi
Stručnjak za Avganistan na Univerzitetu Stanford je rekao za Vašington Post da je jedan od prvih poteza koje talibani urade prilikom ulaska u novu teritoriju, odlazak u sedište vlade, hapšenje ili ubijanje osoba koje se tu nalaze, otvaranje zatvora, a zatim odlazak u vladine baze gdje zapljenjuju oružje.
Krećući se kroz državu, talibani su tako pokrali brojno oružje koje su Sjedinjene Američke Države dale avganistanskoj vojsci i policiji. Talibani također imaju oružje i opremu koju su im donirale razne grupe i države koje su naklonjene njihovom cilju.
General Džon Nikolson je ranije govorio za BBC da oni oružje krijumčare preko granice iz susjednog Tadžikistana, a da je Rusija jedan od donatora. Zbog toga su Sjedinjene Američke Države optuživale Rusiju 2018. godine da podržava talibane, međutim i Rusija i talibani su negirali te tvrdnje.
Na posljednjem sastanku Savjeta bezbjednosti UN-a, koji je održan jučer, pomenuti su posljednji izveštaji iz ove države u kojima se navodi da je talibane finansirala i Al Kaida.