Od ovoga se teško može odbraniti

Kijev i NATO u velikom problemu: Rusija integrisala ''Kinžal'' na SU-34, prva meta već uništena

  • 13.01.2025. 20:47

Prva meta uništena je hipersoničnom aerobalističkom raketom, lansiranom sa značajno unapređenog višenamjenskog lovca-bombardera Su-34.

Informacija je došla iz zvaničnih izvora u Ministarstvu odbrane Rusije, a prenesena je preko lokalnih reportera koji su izvještavali o događajima za „Krasnu zvezdu“. Ovaj incident označava istorijski trenutak u kojem je nova generacija oružja ušla u borbenu stvarnost.

U početku, činilo se da su hipersonične rakete, koje su nosili samo presretači MiG-31K i teški strateški bombarderi Tu-160M i Tu-22M3M, jedini nosači za ovaj novi borbeni sistem. Međutim, ovo se promijenilo kako je 2021. počeo razvoj za integrisanje ovih projektila u različite platforme, kako bi se povećala mobilnost i nadoknadila sve manja dostupnost MiG-ova 31, koji se više ne proizvode.

Šokantno priznanje Pentagona o sukobu u Ukrajini

Šokantno priznanje Pentagona o sukobu u Ukrajini

Sistem za lansiranje iz vazduha, kodnog naziva „Kinžal“, pokazao je svoje impresivne sposobnosti, sa dokazima koji sugerišu da su takve rakete testirane na novim lovcima Su-34.

Takođe se govori da bi Tu-22M3 mogao da nosi do tri rakete istovremeno. Čini se da ovi testovi sada postavljaju osnovu za novu strategiju hipersoničnog oružja koje se lansira iz vazduha, koje uspješno prevazilazi prethodna ograničenja.

Izbor Su-34NVO kao primarne platforme za lansiranje rakete „Kinžal” je iznenađujući, jer sada predstavlja nove izazove za sisteme protivvazdušne odbrane neprijatelja, koji nisu spremni da na vrijeme otkriju rakete.


Zahvaljujući velikim brzinama i jedinstvenim karakteristikama, ove rakete mogu lako da zaobiđu odbrambene sisteme, čak i uz pomoć najnovijih NATO tehnologija za izviđanje.

Promjene u dizajnu rakete i njena brza integracija u nove platforme sugerišu da je Rusija postigla značajan napredak u svojim borbenim sposobnostima. Nema sumnje da će to ozbiljno uticati na stratešku situaciju u regionu, posebno ako se ima u vidu da je broj novih nosača značajno povećan.

U vojnom smislu, to bi moglo da dovede do niza neočekivanih posledica, kao što su mnogo češće sirene za vazdušne napade u Ukrajini, stvarajući novi nivo napetosti i neizvjesnosti. Tehnologije koje omogućavaju precizne vazdušne udare bez otkrivanja šta se tačno pokreće naglašavaju značajnu prednost koju Rusija sada ima u regionu.

Medevdev o ''njemačkom scenariju'' potencijalne podjele Ukrajine: Samo ako se pripoji Rusiji

Medevdev o ''njemačkom scenariju'' potencijalne podjele Ukrajine: Samo ako se pripoji Rusiji

H-47M2 Kinžal je ruska balistička raketa koja se lansira iz vazduha i ima nuklearni kapacitet dizajnirana da bude veoma manevarska i sposobna da postigne hipersonične brzine. To je dio ruskog naprednog naoružanja koje pokazuje značajan tehnološki napredak u dizajnu, brzini i preciznosti projektila.

Projektil je dizajniran za upotrebu i od strane bombardera i borbenih aviona, sa lansirnim platformama uključujući borbeni avion MiG-31K i bombarder Tu-22M3, koje raketi pružaju fleksibilne mogućnosti lansiranja u različitim operativnim uslovima.

H-47M2 Kinžal ima prijavljenu dužinu od približno 8 metara i raspon krila od oko 3,5 metara. Relativno je kompaktan projektil, ali ima ogromnu snagu zbog svog sofisticiranog pogona i sistema za navođenje.

Težina projektila se procenjuje na oko 5000 kg, a bojeva glava čini značajan dio ukupne mase. Projektil pokreće raketni motor na čvrsto gorivo, koji joj omogućava da dostigne izuzetno velike brzine, do 10 Maha, što je čini jednom od najbržih raketa na svijetu.

Ova sposobnost velike brzine, u kombinaciji sa sposobnošću manevrisanja u letu, čini ga veoma sposobnim za izbjegavanje i teškim za presretanje postojećim sistemima protivraketne odbrane.


Kinžal je opremljen naprednim sistemima navođenja, uključujući inercijalnu navigaciju i satelitsko navođenje, obezbjeđujući visoku preciznost ciljanja. Njegova sposobnost manevrisanja tokom leta značajno povećava njegove šanse da prodre u odbranu neprijatelja, posebno u okruženjima gdje bi druge rakete mogle biti oborene.

Sistem za navođenje rakete takođe joj omogućava da prilagodi svoju putanju u realnom vremenu, što je kritična karakteristika za prevazilaženje savremenih sistema protivvazdušne odbrane.

Bojeva glava H-47M2 Kinžal može biti konvencionalna ili nuklearna, u zavisnosti od zahtjeva misije. Konvencionalna bojeva glava će vjerovatno biti visokoeksplozivna, prodorna bojeva glava sposobna da uništi teško ojačane mete, dok nuklearna verzija nudi Rusiji dodatnu stratešku sposobnost, pružajući snažno odvraćanje potencijalnih protivnika.

Ruski Kinžal pogodio ukrajinsku bazu, u njoj bili tek pristigli F-16

Ruski Kinžal pogodio ukrajinsku bazu, u njoj bili tek pristigli F-16

Fleksibilnost opcija bojeve glave povećava svestranost projektila za različite tipove vojnih ciljeva, bilo taktičkih ili strateških.

Što se tiče operativnog dometa, Kinžal ima prijavljeni maksimalni domet od približno 2.000 kilometara, iako neki izvori sugerišu da bi projektil potencijalno mogao da putuje još dalje pod optimalnim uslovima.

Njegova velika brzina i veliki domet omogućavaju mu da pogađa mete duboko unutar neprijateljske teritorije, dajući mu stratešku prednost u preventivnim udarima ili kontranapadima. Projektil je prvenstveno namijenjen za upotrebu protiv visoko vrednih, teško branjenih ciljeva, uključujući vojne baze, sisteme protivvazdušne odbrane i drugu kritičnu infrastrukturu.


Kinžal je dizajniran sa sposobnošću naprednog elektronskog ratovanja [ЕW], što mu omogućava da se suprotstavi neprijateljskom radaru i drugim sistemima za detekciju.

Njegova putanja velike brzine u kombinaciji sa manevrima izbjegavanja otežava protivnicima praćenje i presretanje. Pored toga, raketa se može lansirati sa različitih visina, što dodatno komplikuje napore presretanja od strane protivničkih odbrambenih sistema.

Kao raketa koja se lansira iz vazduha, H-47M2 Kinžal se oslanja na sposobnost platforme da nosi i oslobodi raketu na velikim visinama i nadzvučnim brzinama. Ovo mu daje taktičku prednost, jer se može lansirati sa velike udaljenosti, smanjujući ranjivost lansirnog aviona.

Raketa se može rasporediti i u ofanzivnim napadima i u više odbrambenim ulogama, gdje može da cilja prijetnje koje se približavaju prije nego što one dostignu svoje ciljeve.


Dizajn Kinžala uključuje skrivene karakteristike, kao što je smanjeni poprečni presjek radara, što otežava otkrivanje i praćenje neprijateljskim radarima.

Ova stelt sposobnost, u kombinaciji sa njegovom brzinom i manevrisanjem, poboljšava njenu sposobnost preživljavanja tokom putanje leta. Raketa je dio širih napora Rusije da modernizuje svoje raketne snage i održi tehnološku prednost u odnosu na potencijalne protivnike.

S obzirom na svoju tehnološku sofisticiranost, H-47M2 Kinžal predstavlja značajan iskorak u razvoju raketa, poboljšavajući sposobnost Rusije da izvodi brze udare sa velikim udarom na ključne ciljeve uz zadržavanje strateške prednosti svestranog, teško presretnog sistema naoružanja.

Ovaj napredni sistem oružja igra ključnu ulogu u široj odbrambenoj strategiji Rusije, nudeći i taktičke i strateške prednosti u savremenom scenariju sukoba.

Pratite nas i putem Vibera

  • 12:00 Serija: Mućke (12+) (R)

    ' Serija 'Mućke' legendarna je britanska komična serija u režiji Džona Salivana, koja je od 1981. do 1991. godine doživjela sedam sezona i nekoliko posebnih izdanja.

  • 13:30 Crna Guja (R)

    Crna Guja je humoristična serija u četiri sezone i više zasebnih epizoda govori o životu Еdmunda Crne Guje.

  • 13:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta.

  • 14:00 Keto kuhinjica

    ''Keto kuhinjica

  • 14:15 Serija: Aviondžije (R)

    ''Serija: Aviondžije (R)

  • 14:45 Serija: Od jutra do sutra (12+) (R)

    '''' 'Od jutra do sutra' u režiji Mihajla Vukobratovića zapravo je adaptacija argentiske serije 'Uspješni Pelsovi', i prati život iza i ispred kamera omiljenog TV para, Srne i Marka.