Kineski zvaničnici rekli su u utorak da su tri američka "tajna agenta" umiješana u sajber napade tokom februarskih Zimskih azijskih igara u gradu Harbinu na sjeveroistoku zemlje, nudeći nagradu za informacije o navodnim špijunima, piše AFP.
Policija u Harbinu objavila je saopštenje u kojem optužuje tri agenta američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) za napade na "ključnu informacijsku infrastrukturu".
Pojedinci su navedeni kao "Ketrin A. Vilson, Robert J. Sniling i Stiven V. Džonson", koji rade u NSA-inoj kancelariji za operacije prilagođenog pristupa, jedinici za prikupljanje obavještajnih podataka o sajber-ratu.
Kompjuterski virusi
Kineski nadzor nad kompjuterskim virusima je ovog mjeseca zabilježio više od 270.000 stranih sajber napada na informacione sisteme u vezi sa 9. azijskim zimskim igrama u Harbinu, glavnom gradu provincije Heilongjang, održanim od 7. do 14. februara.
Napadi su bili usmjereni na objavljivanje informacija o događaju i sisteme upravljanja ulazom i izlazom, kao i na plaćanje karticama i lokalnu infrastrukturu između 26. januara i 14. februara, navodi se u saopštenju.
Dvije trećine tih napada došlo je iz Sjedinjenih Država, naveli su.
Cilj Huavei
U izjavi od utorka agenti NSA su optuženi da ciljaju kineske kompanije, uključujući Huavei, koja se suočava sa američkim sankcijama od 2019. godine zbog zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost.
A državna novinska agencija Xinhua izvijestila je da su timovi "otkrili dokaze" koji uključuju Univerzitet Kalifornija i Virdžinija teh u "koordiniranoj kampanji" na Zimskim azijskim igrama.
Zvaničnici su rekli da će nagraditi svaku osobu koja može dati tragove o tri osobe i "sarađivati sa organima javne sigurnosti u njihovom hapšenju".
Doživotni zatvor za špijunažu
Oni su obećali da će "ozbiljno suzbiti sajber napade i krađu državnih tajni protiv Kine od strane stranih snaga".
U saopćenju nije precizirano kakvu nagradu nudi, ali Kina godinama nudi građanima gotovinu za slanje dojava.
Oni koji su proglašeni krivima za špijunažu mogu se suočiti sa doživotnim zatvorom ili pogubljenjem prema kineskim zakonima.
U martu je kinesko ministarstvo sigurnosti saopštilo da je osudilo na smrt bivšeg inženjera zbog odavanja državnih tajni stranoj sili.