Kineski predsjednik Si Đinping pozvao je na dalju primjenu reformi u govoru povodom 40 godina od liberalizacije tržišta ove zemlje.
U obraćanju koje je trajalo skoro sat i po, Si je podržao koncept državne ekonomije i razvoja privatnog sektora i rekao da će Kina pojačati napore u pravcu otvaranja i sprovođenja najvažnijih reformi.
"Moramo nepokolebljivo pojačati razvoj državne ekonomije dok nepokolebljivo ohrabrujemo, podržavamo i usmjeravamo razvoj privrede koja nije državna", rekao je kineski predsjednik u Velikoj narodnoj palati.
Kina je prije 40 godina pokrenula proces "reformi i otvaranja" pod rukovodstvom lidera Denga Sjaopinga, što je dovelo do velikog industrijskog razvoja i napredovanja do druge po veličini ekonomije u svijetu.
Si je potvrdio lidersku ulogu Komunističke partije u svim društvenim aspektima i rekao da reforme treba da budu u skladu sa opštim ciljevima unapređenja socijalističkog sistema sa kineskim karakteristikama.
"Otvaranje donosi napredak, a zatvarnje vodi u nazadovanje", naglasio je kineski predsjednik.
On je obećao da se njegova zemlja neće razvijati na račun drugih država, ali da Kini, kao globalnoj super sili, niko neće moći da govori šta treba da radi.
Si je rekao da se Kina, uprkos velikom privrednom rastu, nikada neće zalagati za ostvarivanje globalne hegemonije i ukazao na doprinos svoje zemlje "zajedničkoj budućnosti čovječanstva".
Kineski predsjednik je naglasio da je njegova zemlja "promoter svjetskog mira" i "branilac međunarodnog poretka", te da ima "vodeću ulogu u rješavanju pitanja klimatskih promjena".