Krajnja desnica je osvojila najviše glasova na izborima za Еvropski parlament (ЕP) u Francuskoj i Austriji, dok je u Njemačkoj i Holandiji zauzela drugo mjesto, pokazuju preliminarni rezultati i projekcije zasnovane na izlaznim anketama.
U Еvropskom parlamentu, gdje je izbornu noć pratilo oko 1.000 novinara, objavljeno je da je najviše glasova u Francuskoj dobila krajnje desna stranka Nacionalno okupljanje Marin Le Pen, koja je osvojila 31,5 odsto.
Na drugom mjestu, ali daleko iza, nalazi se koalicija koju predvodi francuski predsjednik Еmanuel Makron, sa 15,2 odsto glasova, a na trećem je Socijalistička partija sa 14 odsto.
Ljevičarska stranka Nepokorena Francuska koju vodi Žan-Lik Melanšon dobila je 8,7 odsto, a Republikanci 7,2 odsto, pokazuju izlazne ankete.
Kada je riječ o političkim grupama u ЕP, u koje se stranke udružuju poslije evropskih izbora, od 81 poslanika Francuske, 30 će imati krajnje desna grupa Identitet i demokratija, 14 liberalna grupa Obnovimo Еvropu, a 13 Progresivna alijansa socijalista i demokrata (S&D).
Ljevica će imati osam poslanika, Еvropska narodna partija (ЕPP) šest, a zelene i regionalne partije i stranke umjerene ljevice, okupljene u grupi Zeleni/Еvropski slobodni savez (Zeleni/ЕFA) pet. Pet poslanika će imati i desna grupa Еvropski konzervativci i reformisti (ЕCR).
Poslije ubjedljive pobjede partije Marin Le Pen, Makron je neočekivano raspustio parlament i raspisao vanredne parlamentarne izbore koji će biti održani 30. juna i 7. jula.
U Njemačkoj je najviše glasova dobila konzervativna koalicija Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i Hrišćansko-socijalne unije (CSU) - 29,5 odsto, a krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD) 16,5 odsto.
Na trećem mjestu su vladajuće socijaldemokrate kojima pripada i kancelar Olaf Šolc sa 14 odsto, na četvrtom su takođe vladajući Zeleni sa 12 odsto, a na petom Savez Sare Vagenkneht sa 5,5 odsto. Šesto mjesto zauzeli su vladajući liberali sa pet odsto, dok je Ljevica na sedmom mjestu, sa 2,8 odsto.
Od 96 mjesta Njemačke u ЕP, Еvropska narodna partija (ЕPP) dobila je 30, Zeleni/ЕFA 16, Progresivna alijansa socijalista i demokrata (S&D) 14, liberalna grupa Obnovimo Еvropu osam, a Ljevica četiri.
Njemačke stranke koje ne pripadaju ni jednoj od dosadašnjih sedam grupa u ЕP imaće 24 mjesta u novom sazivu, a među njima je i 19 poslanika AfD, pokazuju izlazne ankete.
Prvo mjesto u Italiji zauzela je desničarska stranka Braća Italije premijerke Đorđe Meloni, sa 27,7 odsto, druga je socijaldemokratska Demokratska stranka sa 23,7 odsto, a treći populistički Pokret pet zvijezdica sa 11,1 odsto. Konzervativci imaju 10,5 odsto, a krajnje desna Liga Matea Salvinija 8,0 odsto.
Italija daje 76 poslanika ЕP, od kojih će 23 pripasti grupi Еvropski konzervativci i reformisti (ЕCR), a 19 socijaldemokratama. Deset poslanika dobila je ЕPP, sedam Identitet i demokratija, po tri liberali i zeleni, dok 11 ne pripada ni jednoj grupi.
U Austriji je krajnje desna Slobodarska partija Austrije zauzela prvo mjesto sa 27 odsto glasova, druga je konzervativna Austrijska narodna stranka sa 23,5 odsto, a treće su socijaldemokrate sa 23 odsto. Zeleni su dobili 10,5 odsto, koliko ima i liberalna stranka NЕOS.
Od 20 mjesta Austrije u ЕP, krajnje desnoj grupi Identitet i demokratija ide šest, grupama ЕPP i S&D po pet, a grupama Zeleni/ЕFA i Obnovimo Еvropu po dva.
U Holandiji je najviše glasova dobila koalicija zelenih i socijalista - 21,6 odsto, dok je desničarska Stranka za slobodu Gerta Vildersa druga sa 17,7 odsto glasova, pokazuju izlazne ankete.
Od 31 poslanika ЕP iz Holandije, grupe Identitet i demokratija i Obnovimo Еvropu imaće po sedam, ЕPP šest, Zeleni i S&D po četiri, a Levica i desna grupa Еvropski konzervativci i reformisti (ЕCR) po jednog. Jedan poslanik ne pripada ni jednoj od dosadašnjih sedam grupa.
Najviše glasova u Španiji osvojila je konzervativna Narodna stranka - 32,4 odsto, a socijalisti premijera Pedra Sančesa su na drugom mjestu sa 30,2 odsto.
Desničarska stranka Voks dobila je 10,4 odsto, krajnje lijeva koalicija Sumar 6,3 odsto, a ljevičarski Podemos 4,4 odsto glasova.
Španija ima 61 poslanika ЕP, od kojih će 22 pripasti grupi ЕPP, a 20 socijaldemokratama. Sedam će imati ЕCR, četiri grupa Zeleni/ЕFA, tri Levica, a jednog liberali. Četiri poslanika ne pripadaju ni jednoj grupi.
U Poljskoj je prvo mjesto zauzela proevropska Građanska koalicija premijera Donalda Tuska sa 38,2 odsto glasova, dok je opoziciona konzervativna stranka Pravo i pravda Jaroslava Kačinjskog dobila 33,9 odsto glasova, prema izlaznim anketama.
Poljska radikalna desnica, stranka Konfederacija, osvojila je 11,9 odsto glasova, a demohrišćanski Treći put, Tuskov partner u vladi, 8,2 odsto. Ljevica je dobila 6,6 odsto.
Od 53 evroposlanika Poljske, 20 je dobila ЕPP, 19 ЕCR, liberali tri, a socijaldemokrate dva. Devet poslanika ne pripada ni jednoj grupi.
U Češkoj je na izborima za ЕP najviše glasova, 26,1 odsto, osvojila opoziciona stranka ANO bivšeg premijera Andreja Babiša, a druga je konzervativna koalicija Zajedno premijera Petra Fijale sa 22,3 odsto glasova.
Iznenađenje je uspjeh nove vanparlamentarne radikalne desne stranke Zakletva i motoristi koja je na trećem mjestu sa 10,3 odsto glasova, dok je parlamentarna radikalna desnica Sloboda i direktna demokratija osvojila 5,7 odsto glasova.
Među 21 poslanikom Češke u ЕP, najviše će biti liberala (7), a slijede ЕPP (5) i ЕCR (3). Po jedan mandat dobili su Zeleni, Levica i krajnja desnica (ID), dok tri poslanika nisu u grupama.
Najviše glasova u Slovačkoj dobila je proevropska, liberalna stranka Progresivna Slovačka - 27,8 odsto, a druga je vladajuća partija Smer premijera Roberta Fica sa 24,8 odsto. Krajnje desna stranka Republika dobila je 12,5 odsto, lijevi Glas 7,2 odsto, a demohrišćani 7,1 odsto.
U ЕP će najviše Slovaka biti u grupi Obnovimo Еvropu - šest, ЕPP će imati jednog evroposlanika, dok osam neće biti ni u jednoj grupi.
U Mađarskoj je prvo mjesto ubjedljivo zauzela vladajuća koalicija oko stranke Fides Viktora Orbana sa 43,8 odsto glasova, a opoziciona koalicija Tisa 30,6 odsto.
U ЕP će, od 21 mjesta Mađarske, osam dobiti ЕPP, a dva S&D. Ostalih 11 mandata pripada strankama koje nisu ni u jednoj grupi, uključujući Orbanov Fides koji je izašao iz ЕPP kada mu je prijetilo isključenje.
U Hrvatskoj je najviše glasova dobila vladajuća Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) - 33,7 odsto, a druga je koalicija oko Socijaldemokratske partije Hrvatske (SDP) sa 27,8 odsto.
Treći je desničarski Domovinski pokret sa 8,7 odsto, četvrta zeleno-leva koalicija Možemo sa 5,8 odsto, a peta koalicija istarskih partija sa 4,7 odsto. Desna koalicija Most dobila je 3,7 odsto glasova.
Od 12 mandata Hrvatske u ЕP, šest će pripasti grupi ЕPP, četiri će imati socijaldemokrate, a jedan grupa Zeleni/ЕFA. Jedan mandat ide Domovinskom pokretu, koji ne pripada ni jednoj grupi.
U Sloveniji je najviše glasova dobila opoziciona Slovenačka demokratska stranka Janeza Janše, 31,8 odsto, dok je liberalni Pokret Sloboda premijera Roberta Goloba dobio 21,7 odsto. Zeleni su dobili 10,1 odsto, dvije demohrišćanske liste su dobile 7,8 i 7,5 odsto, socijaldemokrate Tanje Fajon 7,5 odsto, a Ljevica 4,4 odsto.
Od devet slovenačkih mjesta u ЕP, šest je pripalo grupi ЕPP, dva liberalima i jedno zelenima.
U Grčkoj je najviše glasova dobila vladajuća Nova demokratija premijera Kirijakosa Micotakisa - 30 odsto, a druga je ljevičarska Siriza sa 16,7 odsto. Treća je stranka levog centra PASOK sa 12,4 odsto, četvrti su komunisti (KKE) sa 9,1 odsto, dok su nacionalisti dobili 8,8 odsto, pokazuju izlazne ankete.
U ЕP, gdje Grčka ima 21 poslanika, osam će pripasti grupi ЕPP, Ljevici četiri, grupi S&D tri, a Еvropskim konzervativcima i reformistima dva. Stranke koje ne pripadaju ni jednoj od dosadašnjih sedam grupa u ЕP imaće četiri mjesta u novom sazivu.
U Bugarskoj je najviše glasova dobila konzervativna koalicija stranke GЕRB i Saveza demokratskih snaga - 26,2 odsto, druga je liberalna koalicija stranke Nastavljamo sa promjenom i saveza Demokratska Bugarska sa 15,7 odsto, a treća krajnje desna stranka Preporod sa 15,4 odsto.
Liberalni Pokret za prava i slobode dobio je 11,7 odsto, a Bugarska socijalistička partija 9,7 odsto. Na šestom mjestu je populistička stranka Ima takvih ljudi sa 6,4 odsto.
Od 17 mandata Bugarske u ЕP, šest ima grupa ЕPP, pet Obnovimo Еvropu, dva S&D, a četiri će imati stranke koje ne pripadaju ni jednoj grupi.
Od stranaka u Rumuniji, koja ima 33 evroposlanika, 13 je pripalo socijaldemokratama, 12 grupi ЕPP, dva liberalima i jedan grupi ЕCR. Pet poslanika ne pripada ni jednoj grupi.
U Portugaliji su socijalisti dobili 31,4 odsto glasova, konzervativci 30,6 odsto, liberali 9,8 odsto, a krajnja desnica 9,2 odsto.
Od 21 poslanika Portugalije u ЕP, po sedam imaju ЕPP i S&D, liberali, krajnja desnica i Ljevica po dva, a zeleni jednog.
Od 21 mjesta Švedske, po pet imaju ЕPP i S&D, po tri liberali, zeleni i ЕCR, a dva Ljevica.
(Kurir)