Gradske vlasti se i dalje nadaju da će program, koji je prošle godine zaradio 2,4 miliona evra, pomoći u rješavanju prekomjernog turizma.
Ulaz u Veneciju će se ponovo naplaćivati od petka, a glavna novost ove godine je to što će izletnici u zadnji čas plaćati duplo. Prošle godine, kao dio eksperimenta usmjerenog na odvraćanje dnevnih posjetitelja tokom perioda gužve, Venecija je postala prvi veliki turistički grad na svijetu koji je ljudima naplaćivao ulaz.
Iako je inicijativa imala mali uticaj na broj posjetilaca, ona je prikupila 2,4 miliona evra za blagajnu grada, mnogo više nego što se očekivalo, a vlasti u Veneciji i dalje vjeruju da će na kraju doprinijeti da se grad koji je Unesko svjetske baštine uhvati u koštac sa prekomjernim turizmom.
Ovogodišnja taksa, koja se može rezervisati putem interneta, ostaje 5 evra, ali će se udvostručiti ako se kupi u roku od tri dana prije dolaska u grad. Nadalje, proširen je na 54 datuma, uglavnom vikendom, između 18. aprila i 27. jula, što je skoro duplo više dana u odnosu na prošlu godinu. Mjera se primjenjuje od 8.30 do 16 sati po lokalnom vremenu.
Posjetiteljima se daje QR kod koji će morati pokazati redarima angažovanim da patroliraju glavnim ulazima u grad, na primjer željezničkom stanicom Venezia Santa Lucia.
Svi koji rezervišu noćenje u Veneciji oslobođeni su plaćanja naknade, kao i turisti iz šire regije Veneto, odakle dolazi većina jednodnevnih izletnika, kao i djeca mlađa od 14 godina. Ali čak i ako je posjetitelj rezervisao hotelsku sobu, i dalje je dužan prijaviti svoje prisustvo na veb stranici.
Prošla godina postavila je novi rekord za posjetitelje Venecije i šireg područja, s više od 3,9 miliona koji su prenoćili u historijskom centru grada. Međutim, otprilike 30 miliona ljudi posjeti ih svake godine, većina dolazi samo na dan, prenosi Biznis.ba.