Majci troje djece amputirani su svi udovi nakon što su ljekari sporo dijagnostikovali infekciju poslije rutinske operacije.
Prisila Drej doživjela je septički šok nakon što je 2011. godine otišla u Univerzitetsku bolnicu Pellegrin u Bordouna abortus. Izjavila je da je stigla u "odličnoj formi", ali da su je "ostavili da umre" kada su ljekari odbili da joj daju antibiotike za infekciju.
Mjesec dana nakon abortusa, bivša vlasnica radnje, tada 36-godišnjakinja, pretrpjela je nekrozu i, kako je rekla, bila "masakrirana", pri čemu su joj amputirane obje noge, desna podlaktica i lijeva šaka. Dva ljekara iz bolnice danas su se pojavila pred Krivičnim sudom u Bordou, optuženi za nenamjerno nanošenje tjelesnih povreda sa trajnim posljedicama.
Više od 13 godina nakon što joj je život dramatično promijenjen, sud će pokušati da utvrdi odgovornost svake strane u događajima koji su doveli do njenog osakaćenja. Drej je izjavila da joj je temperatura skočila na 39,6°C dan nakon operacije, zbog čega je otišla u hitnu službu univerzitetske bolnice.
Njena spirala je uklonjena i uzet je bris, prije nego što je, navodno, jedan stažista zaključio da najvjerovatnije pati od endometrioze. Na preporuku, Drej je zatražila antibiotike, ali je ljekar, kako tvrdi, odbio da joj da terapiju. Umjesto toga, poslali su je kući.
Sljedećeg dana, 24. jula 2011., otišla je kod ljekara opšte prakse u Kap Fereu, koji je posumnjao na sepsu. Potom je hitno vraćena u bolnicu sa napomenom da je proslijedi ljekarima hitne pomoći. Međutim, prema navodima medija, osoblje bolnice nije proslijedilo tu poruku, dok je Drej imala problema s disanjem i ruke i noge su joj bile smrznute.
Bakterija koja "jede meso" već je počela da napada njene udove, što je dovelo do amputacije.
"Vjerovala sam im, a evo u kakvom su me stanju ostavili", izjavila je.
"Ubili su me, i inače je trebalo da umrem."
Prema navodima medija, njene šanse da preživi procijenjene su na oko pet odsto tokom noći 24. jula, kada je hitno prebačena u bolnicu. Za nešto više od nedjelju dana razvila je nekrozu, povezanu sa septičkim šokom, i prebačena je na intenzivnu njegu zbog teških opekotina. Do kraja avgusta donijeta je teška odluka o amputaciji. Drej, koja se odlučila na abortus jer je tek nedavno rodila svoje treće dijete, otkrila je da nije mogla da vidi svoju bebu tri mjeseca nakon operacije.
"Oduzeli su mi sve te trenutke sreće", rekla je. "Ne verujem da postoji nešto gore."
Bolnica je na kraju kažnjena sa 300.000 evra zbog ovog slučaja, a tri osobe su optužene, saopšteno je 2023. godine. Jedan ginekolog optužen je jer odmah nije prepisao antibiotike.
Drej je 2018. hrabro govorila o teškoćama prilagođavanja na svoj novi život.
"Neko mi svaki dan pomaže kod kuće", izjavila je.
"Za svaki dnevni zadatak morate se prilagoditi i organizovati. Najteže je pomiriti se s tim i reći sebi da postoje stvari koje više ne možete sami da radite. To je teško."
Na pitanje kako prevazilazi svakodnevne izazove, rekla je:
"Moje troje djece mi daju snagu. Bez njih, ne bih imala istu volju. I dalje živim s nadom da ću se oporaviti. Zavisim od napretka medicine i tehnologije."
Do sada je imala više od 50 operacija kako bi joj u potkoljenice ugradili metalne šipke za pričvršćivanje proteza. Podvrgla se skupoj transplantaciji ruke u SAD-u o sopstvenom trošku, što je zahtijevalo da "mnogo mjeseci" ponovo provede u bolnici.
Ipak, Drej i dalje traži odgovore o ključnim trenucima iz jula 2011.
"Ni danas ne razumijem zašto su me ostavili da umrem u toj bolnici", izjavila je 2017. godine.
Sepsa je po život opasna infekcija koja kod nekih pacijenata može biti teško uočljiva, prema podacima NHS-a.
Nastaje kada imuni sistem pretjerano reaguje na infekciju i počne da oštećuje sopstvena tkiva i organe. Bez adekvatnog liječenja, može dovesti do otkazivanja organa, oštećenja tkiva i smrti.
(Dejli mejl)