Britanska kraljevska porodica nije dužna koristiti prezime u privatnim i javnim pojavljivanjima, pa je to jedan od razloga zbog čega ga ne zna većina osoba u Ujedinjenom kraljevstvu i ostatku svijeta.
Kraljica Elizabeta Druga je toliko poznata sama po sebi, da je nije potrebno oslovljavati prezimenom. No kada članovi njene porodice imaju potrebu za prezimenom – primjerice kada idu u školu ili pohađaju vojsku – na raspolaganju imaju nekoliko mogućnosti.
Do 1917. godine porodica uopće nije koristila svoje prezime. Oslovljavali su se imenom te kućom ili dinastijom kojoj su pripadali, kao što je primjerice dinastija Tudor ili York.
Tada je britanski kralj George Peti odlučio promijeniti ime svoje kuće iz Saxe-Coburg-Gotha u Windsor, prema jednom od dvoraca u njihovom posjedu jer se u jeku prvog svjetskog rata želio riješiti bilo kakve povezanosti sa svojim njemačkim porijeklom.
No pritom nije promijenio samo ime dinastije, već je specificirao da Windsor odsada postaje i službeno prezime kraljevske porodice, piše Zadovoljna.
Kada se princeza Elizabeta Druga udala za Philipa Mountbattena 1947. godine protivno željama dvora, uzela je njegove prezime. Nakon što je postala kraljicom odlučila je dopisati Windsor kako bi se njihovi potomci mogli razlikovati od ostalih iz kraljevske loze. Ipak, rijetko tko zna ili koristi njezino puno ime: kraljica Elizabeta Druga Mountbatten-Windsor.
Prezime Mountbatten-Windsor iskoristila je kraljičina kći, princeza Anne kad se udavala 1973. godine, iako nije bila dužna po britanskim propisima.
S druge strane tokom služenja vojske princ William i Harry koristili su prezime Wales prema očevoj tituli princa od Walesa. Istom logikom poslužile su i se i kćeri princa Andrewa, vojvode od Yorka, te se predstavljale kao Eugenija i Beatrice York.
Članovi kraljevske obitelji nisu dužni koristiti prezime, pa najmlađi nasljednici britanske krune - princ George princeza Charlotte i princ Louis koriste samo svoje ime i titulu.