Broj poginulih u poplavama u centralnoj Еvropi popeo se na osam nakon što su hiljade građana evakuisani u Poljskoj, Češkoj, Austriji, Rumuniji.
Olujni ciklon, nazvan Boris, donio je obilne kiše od Austrije do Rumunije, što je dovelo do najgorih poplava u gotovo tri decenije u teško pogođenim područjima Češke i Poljske.
Hiljade kuća oštećene su tokom vikenda, mostovi su odneseni, a najmanje 250.000 domaćinstava, uglavnom u Češkoj, ostalo je bez struje.
Jedna osoba utopila se u nedjelju na jugozapadu Poljske, vatrogasac koji je učestvovao u spasilačkim akcijama poginuo je u Austriji, a još dvije osobe poginule su u Rumuniji, gdje su poplave u subotu odnijele četiri života.
❗️Szpital w Nysie zalewa woda. Trwa ewakuacja. pic.twitter.com/j2BsFYLrGb
— 🌐 ᴛʜᴇᴘᴏʟᴀɴᴅɴᴇᴡs 🌐 (@thepolandnews_) September 15, 2024
Vrijeme se smiruje, ali opasnost nije prošla
Institut za meteorologiju i vode objavio je najnovije informacije o meteorološkoj i hidrološkoj situaciji u Poljskoj.
- Vremenska situacija se smiruje, hidrološka situacija je opasna. Trenutno je na 92 hidrološke postaje na snazi upozorenje najvišeg stepena, a na 34 status upozorenja. Izdana su upozorenja 3. sepena za gornji i srednji dio Odre, gornji dio rijeke Varta i zapadni dio gornjeg sliva rijeke Visle, u Tatrama - navodi se.
U Austriji preko 300 spasenih
U Donjoj Austriji, koju su snažno pogodile poplave, stotine ljudi su spasene tijekom vikenda.
Prema izvještaju vatrogasne službe, samo u okrugu Sent Poulten do kasno u nedjelju naveče spasene su 304 osobe. Pokrajina je od nedjelje proglašena područjem katastrofe i nalazi se u "kriznom načinu rada", kako je rekao zamjenik guvernera Stephan Pernkopf.
- Noć je prošla mirno - rekao je jutros za APA-u Klaus Stebal iz državne vatrogasne službe.