Pentagon

Odgovor na Orešnik: Amerika lansirala Mračni orao

  • Izvor: Agencije
  • 13.12.2024. 22:26

Pentagonovu najnoviju raketu eksperti upoređuju s nedavno raspoređenim ruskim raketama Orešnik, a ove dvije se pojavljuju kao ključni konkurenti u trci u hipersoničnom naoružanju i podstiču rasprave o sposobnostima i strateškom učinku ovih projektila.

Sjedinjene Države završile su probno lansiranje svog hipersoničnog oružja dugog dometa iz stanice svemirskih snaga Kejp Kanaveral na Floridi, potvrdilo je Ministarstvo odbrane SAD u četvrtak.

"Ovaj test označava važnu prekretnicu u razvoju jednog od naših najnaprednijih sistema naoružanja", rekao je sekertar mornarice Karlos Del Toro nakon testa koji je uslijedio nakon godina odgađanja i zastoja.

Raketa je nazvana Mračni orao (Dar Eagle), a Del Toro tvrdi da će integracija ovog oružja u američki arsenal pomoći "osigurati da ostanu nadmoćna svjetska borbena sila". Neki smatraju da je predstavljanje Mračnog Orla američki odgovor na ruski Orešnik (stablo lješnjaka, op.pr.), što je hipersonični projektil s nuklearnim kapacitetom koji je 21. novembra pogodio ukrajinsko vojno-industrijsko postrojenje u Dnjepru.

Hoće li se ponoviti haos iz 1956. godine: Stručnjaci upozoravaju

Hoće li se ponoviti haos iz 1956. godine: Stručnjaci upozoravaju

Korištenje Orešnika izazvalo je posebnu zabrinutost među ukrajinskim saveznicima, budući da je napad na Dnjepar uslijedio samo nekoliko dana nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao zakon o novim, popustljivijim smjernicama zemlje o korištenju nuklearnog oružja. Takođe, u srijedu je Sabrina Sing, iz pres odjeljenja Pentagona, upozorila da bi Rusija mogla ponovo rasporediti oružje "u narednim danima".

Šta je Mračni orao?

Mračni orao je raketni sistem srednjeg dometa koji se razvija za potrebe američke vojske. Lansira se sa kopna, iz kamiona, ovo "transformacijsko hipersonično oružje isporučiće neuporedivu sposobnost za zadovoljenje zajedničkih potreba za ratovanjem", izjavio je doadmiral Džoni Volf Džunior, direktor Programa strateških sistema američke mornarice.

Projektilnu komponentu rakete navodno su razvili Lokid Martin i Northrop Gruman. Iako je Ministarstvo odbrane SAD reklo da će najnoviji test pokazati kada će raketa moći ući u službu, još uvijek nije jasno kada će se to desiti. 

Kakav je u poređenju s Orešnikom?

Rusija je izrazila ozbiljno povjerenje u svoju hipersoničnu raketu, a Putin je otišao toliko daleko da je rekao da razvoj Orešnika njegovu zemlju stavlja "na ivicu ukidanja potrebe za korištenjem nuklearnog oružja". 

"Trenutno ne postoje protivmjere protiv takvog oružja", rekao je Putin nakon prve upotrebe Orešnika.

Goca Tržan o strašnom nasilju koje je preživjela: ''Dok me je tukao, mislila sam da me voli''

Goca Tržan o strašnom nasilju koje je preživjela: ''Dok me je tukao, mislila sam da me voli''

"Ove rakete pogađaju ciljeve brzinom od 10 Maha—2,5 do 3 kilometra u sekundi", dodao je.

U međuvremenu, Mračni orao može putovati brzinom većom od 6.100 kilometara na sat, tvrdi američka vojska.

"Mogu doći do vrha Zemljine atmosfere i ostati izvan dometa zračnih i raketnih odbrambenih sistema sve dok ne budu spremni za napad, a tada je prekasno za reakciju", tvrde Amerikanci.

Mračni orao bi mogao dostići brzinu do 17 Maha — što je 17 puta brže od brzine zvuka, navodi "Buletin of Atomik Sajentists".

Nejasno je je li Mračni orao sposoban za nuklearno oružje poput ruskog pandana. Prema nedavnom izvještaju koje je za Kongres pripremila stručnjak za naprednu tehnologiju Keli Sojler, "većina američkog hipersoničnog oružja, za razliku od onog u Rusiji i Kini, nije dizajnirana za korištenje s nuklearnom bojevom glavom".


Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: