Predsjednik nevladine organizacije "Društvena zaštita ljudskih prava" iz Ukrajine Oleg Denisov upoznao je na sastanku u Varšavi predstavnike OEBS-a da u Ukrajini, Crnoj Gori i Makedoniji postoji sistemsko kršenje prava kanonskih vjerskih vrijednosti.
Predstavljajući dokaze o kršenju prava pravoslavnih zajednica u ove tri zemlje, Denisov je Srni izjavio da je predstavnike OEBS-a upoznao o činjenici da postoji mnogobrojno oduzimanje hramova kanonske legalne crkve, da se u parlamentima predlažu i usvajaju diskrimišući zakoni, a da političari šire vjersku mržnju, uz agresivne izjave protiv kanonskih vernika.
"Naša delegacija je na sastanku predstavila OEBS-u argumente koji ukazuju da je uzrok ovih narušavanja prava državna politika s ciljem podrške nekanonskim denominacijama, kao što su makedonska i crnogorska, kao i ukrajinska pravoslavna crkva Kijevske patrijaršije. Skrenuli smo pažnju da stvaranje jedinstvene nacionalne crkve u Ukrajini ne treba da se sprovodi uz učešće diplomatskog i državnog aparata. Takve akcije su suprotne međunarodnom pravu i dovode do podjele društva i neprijateljstva na vjerskoj osnovi", istakao je Denisov.
Pravni zastupnici za oblast ljudskih prava skrenuli su pažnju OEBS-u i državama učesnicama, da je patrijarh carigradski Vartolomej odgovoran za podizanje vjerskih tenzija u Ukrajini i Makedoniji zbog njegovih izjava i odluka koje imaju za cilj da podrže političke projekte ovih zemalja.
"Takve aktivnosti već su izazvale tenzije u međuvjerskim odnosima. Tako je na vanrednoj sjednici Sinoda Ruske pravoslavne crkve 14. septembra suspendovano pominjanje patrijarha Vartolomeja u bogosluženjima, da bi se podvukla Ukrajina kao kanonska teritorija Ruske pravoslavne crkve", podsjetio je Denisov.
U ime Ukrajinske pravoslavne crkve, činjenice o kršenju prava vjernika na sastanku u Varšavi iznio je načelnik Predstavništva Ukrajinske pravoslavne crkve u evropskim organizacijama episkop bariševski Viktor /Kocaba/.
Mitropolit kijevski i cijele Ukrajine Onufrije ranije je izjavio da "Konstantinopolj nema nikakvo pravo da šalje u Ukrajinu svoje egzarhe" i da su takve akcije antikanonske.
I patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej poslao je patrijarhu Vartolomeju pismo, iznijevši zabrinutost zbog situacije u Ukrajini, Makedoniji i Crnoj Gori, zbog miješanja Carigrada u pitanja ukrajinske autokefalnosti.
Ruska pravoslavna crkva predložila je da se o namjeri carigradskog patrijarha da ukrajinskim raskolnicima da autokefalnost raspravlja na svepravoslavnom saboru.
Nevladina organizacija "Društvena zaštita ljudskih prava" ima savjetodavni status pri Ekonomskom i Socijalnom savjetu UN.