Džejms Vilton imao je samo 18 godina kada se dobrovoljno prijavio u ukrajinsku vojsku. Bila je to odluka koju je donio s uvjerenjem i strašću, ali i ona koja ga je dovela do smrti, piše "BBC".
Tinejdžer iz engleskog Hadersfilda ubijen je u napadu dronom u selu Terni na istočnom frontu.
"Imao je cijeli život pred sobom. Sutra bih se zamijenio s njim samo da može sjediti kod kuće uz kriglu i gleda pikado. Imam 52 godine, proživio sam svoj život. On je imao 18, ko zna šta je mogao učiniti? Nije proživio život, to je najgori dio", rekao je njegov otac Grejem.
Prema njemu, Džejms se želio pridružiti britanskoj vojsci kada je napustio srednju školu Royds Hol sa 16 godina. Umjesto toga, ipak je upisao kurs na koledžu Kirklis. Kaže da je Džejms sa 17 godina počeo pričati o tome da želi da ode u Ukrajinu kako bi pomogao u ratnim naporima.
"Naknadna pamet je prekrasna stvar"
Grejem, Džejmsova majka i njegove starije sestre Sara (21) i Sofi (22) nisu željeli da najmlađi član porodice ode u Ukrajinu, ali ga nisu uspjele uvjeriti da se predomisli.
"Sjeo sam s njim i vodio razgovore o tome zašto to želi učiniti. Na kraju je odlučio da je to nešto što želi učiniti", naveo je Grejem koji je živio sa svojim jedinim sinom.
"Pretpostavljam kako je mislio da je to pomalo avantura", dodao je i priznao kako je nevoljno podržao Džejmsovu odluku.
"Da nisam to učinio, probudio bih se jedno jutro i on bi otišao. Naknadna pamet je prekrasna stvar. Jesam li mogao promijeniti njegovo mišljenje? Ne", napomenuo je.
Grejem je ostavio Džejmsa u zračnoj luci Mančester 28. aprila. Džejms je tamo uhvatio let za Krakov, zatim se ukrcao na autobus za Ternopil, gdje se pridružio Internacionalnoj legiji i prošao osnovni program obuke koji je trajao oko četiri sedmice.
"Imao bi puno prijatelja za cijeli život da je preživio"
Govoreći uoči treće godišnjice početka rata, Grejem kaže da su Džejms i njegovi saborci, koji su došli iz cijelog svijeta i imali različite stepene vojnog iskustva, bili "potpuno loše opremljeni" i korišteni kao "topovsko meso". Ipak, istaknuo je kako Džejms tokom telefonskih razgovora nije odavao dojam da je požalio zbog svoje odluke.
"Upoznao je neke divne ljude i imao bi puno prijatelja za cijeli život da je preživio", uvjeren je.
Džejms je bio raspoređen na istok zemlje dok su on i saborci pokušavali zaustaviti snažno rusko napredovanje koje se širilo prema sjeveru iz Donjecke oblasti.
Grejem kaže da je njegov sin bio na prvoj misiji u julu kada je poginuo trčeći između dva rova u polju bez zaklona. Čuo se s njim veče prije.
"Činio se dobro. Rekao je u nekom trenutku: 'Mislim da neću biti ovdje toliko dugo koliko bih mogao biti. Malo je drugačije od onoga što sam mislio'", prisjetio se.
"Rekao sam: 'Od tebe zavisi. Ako nešto pođe krivo, doći ću po tebe'. To je uvijek bila opcija ako odluči da ne želi biti tamo", napomenuo je.
Prema veb stranici Internacionalne legije, dragovoljci koji su plaćeni za svoju službu mogu raskinuti ugovor nakon šest mjeseci, prenosi "Indeks".