Zapadni kvazicivilni sateliti u kosmosu koji se koriste u sukobima, mogli bi da postanu „legitimna meta“ za uzvratni udar, rekao je u intervjuu ruskim novinarima Vladimir Еrmakov, direktor odjeljenja za neširenje i kontrolu naoružanja pri Ministarstvu spoljnih poslova Rusije.
Prethodno su SAD i Ukrajina više puta izjavljivale, da sarađuju u obezbeđivanju podataka sa američkih satelita za potrebe Oružanih snaga Ukrajine. Takve usluge bile su uključene u jedan od paketa vojne pomoći Kijevu. Međutim, u septembru je na veb stranici kompanije „Maxar“ izvještavano, da su njihovi komercijalni sateliti dva puta snimali Sevastopolj.
Konkretno, 19. septembra, Sevastopolj je fotografisao satelit "WorldView-3", a sleljećeg dana "WorldView-2. U vrijeme lansiranja, sateliti su imali najveću prostornu rezoluciju od bilo kog komercijalnog satelita, omogućavajući veoma detaljne slike.
22. septembra, Kijev je pokrenuo raketni napad na Sevastopolj. Tada su, kako je saopštilo rusko Ministarstvo odbrane, PVO sistemi oborili pet projektila, oštećena je zgrada sjedišta Crnomorske flote, a jedan vojnik je nestao.
- Kvazicivilna infrastruktura u svemiru, sasvim logično bi mogla da bude legitimna meta za uzvratni udar. Kao rezultat djelovanja zapadnih zemalja, održivost miroljubivih kosmičkih aktivnosti je izložena neopravdanim rizicima, kao i brojnim socio-ekonomskim procesima na Zemlji, od kojih zavisi dobrobit ljudi, prije svega u zemljama u razvoju - dodao je on.
Prema njegovim riječima, ovakva provokativna upotreba civilnih satelita, u najmanju ruku, postavlja pitanja u kontekstu Ugovora o svemiru iz 1967. godine, koji predviđa isključivo miroljubivo korišćenje svemira, i zahtijeva najozbiljniju osudu međunarodne zajednice.