SAD

Počelo suđenje policajcu osumnjičenom za ubistvo Džordža Flojda

  • 29.03.2021. 19:09

Dugo najavljivano suđenje bivšem američkom policajcu Dereku Šovinu koji je učestvovao u hapšenju Džordža Flojda u maju 2020. godine, počelo je danas na sudu u Mineapolisu iznošenjem uvodnih riječi odbrane i tužilaštva.

Šovin, koji je učestvovao u hapšenju Flojda u maju 2020. godine, a koji se tereti za ubistvo drugog stepena, već ranije se tokom procesa izjasnio da nije kriv za smrt Afroamerikanca.

Prema informacijama američkih medija, ukoliko se dokaže da su Šovinovi postupci za koje se tereti na sudu doveli do smrti Flojda, ovaj bivši policajac mogao bi se suočiti sa kaznom zatvora i do 40 godina.

Prije početka suđenja, ispred suda su se okupili prijatelji i porodica preminulog Flojda, a advokat porodice izjavio je kako svi prolaze kroz težak period, ali da su na današnje suđenje stigli po konačnu pravdu, prenosi klix.

Nakon iznošenja uvodnih razmatranja o tome kako će suđenje izgledati, tužilac Džeri Blekvel prvi je uzeo riječ na suđenju bivšem policajcu.

"Šta znači imati čast i nositi policijsku značku? To je mala značka koja sa sobom nosi veliku odgovornost. Dokazat ćemo da je 25. maja 2020. godine Derek Šovin izdao ovu značku i upotrijebio prekomjernu silu", naveo je Blekvel.

Tužilac je takođe naveo kako će tokom postupka biti pozvan niz policajaca koji će svjedočiti u ovom slučaju, a da na suđenju će se naći i slučajni prolaznici koji su se tog dana zadesili na mjestu zločina.

Advokat Šovina Erik Nelson u prvom izlaganju naglasio je kako se sud mora voditi razumom, a ne emocijama u ovom slučaju. Takođe, Nelson je rekao kako je ovaj slučaj zahtijevao iščitivanje nekoliko hiljada dokumenata.

Advokat je u uvodu istakao kako je Šovin radio svoj posao u sklopu nadležnosti koje ima.

"Saznat ćete da je Derek Šovin radio upravo ono za šta je bio obučen tokom svoje karijere koja je trajala 19 godina. Upotreba sile nije najpopularnije rješenje ali je nužan dio policijskog rada," rekao je Nelson tokom svoje uvodne riječi.

Podsjetimo, nakon hapšenja Afroamerikanca Džordža Flojda, ljekari u Mineapolisu konstatovali su smrt nakon čega su počele javljati informacije kako su upravo postupci policajaca prilikom hapšenja doveli do smrti Flojda.

Snimak koji se kasnije pojavio u javnosti, jasno je pokazao kako je prilikom hapšenja, policajac Šovin gotovo devet minuta koljenom pritiskao vrat Flojda što je dovelo do srčanog udara.

Nakon objavljenog snimka, pokrenuti su brojni protesti za prava Afroamerikanaca širom SAD-a ali i Evrope, a protesti su iznjedrili i pokret "Black Lives Matter" koji je vremenom u SAD-u dobijao sve više pristalica.