Ukrajinski bataljon "Ahil", iz sastava 92. jurišne brigade, koji je specijalizovan za borbu bespilotnim letjelicama, tokom samo jednog mjeseca "potroši" oko 3.000 dronova.
Kako je rekao oficir te jedinice Rustam Nurgudin, oni ne žele da koriste oružje i letjelice zapadne proizvodnje, zato što "ne mogu da obave posao".
- Najbolji primer je da sistemi, poput dronova Еkskalibur, uopšte ne funkcionišu - rekao je Nurgudin na sastanku odbrambenih kompanija u Londonu.
- Najbolji dronovi ne mogu da lete - tvrdi on.
Bespilotne letjelice su definisale rat u Ukrajini. Ukrajinske kompanije proizvode ogromne količine dronova, prema tvrdnjama zvaničnika više miliona letjelica svake godine.
Kijev je takođe uspostavio potpuno novu komandu, koja je isključivo posvećena dronovima.
Problem je, naglašavaju ukrajinski zvaničnici, finansiranje. Potrebe Ukrajine daleko nadmašuju novac koji se usmjerava u više od 250 kompanija koje se bave proizvodnjom dronova, rekao je Oleksandr Kamišin, bivši ukrajinski ministar strateške industrije koji nadgleda odbrambenu industriju.
- Tako je frustrirajuće biti sposoban, ali nemati dovoljno resursa - rekao je Kamišin za Njuzvik.
U cio ovaj problem je potrebno uračunati i faktor elektronskog ratovanja i činjenicu da se zbog toga dronovi bukvalno "gase" kada krenu u akciju.
Iako ukrajinski saveznici, pa i civili, prikupljaju sredstva i doniraju dronove, mnogi od njih nisu pogodni za korišćenje na liniji fronta.
Neki dronovi zapadne proizvodnje imaju problem da probiju gust raspored ruskih sistema za elektronsko ratovanje na bojnom polju.
Niko u zemljama NATO i njihovim armijama ne razumije šta se dešava, rekao je Nurgudin.