Iako od početka sukoba, krajem februara 2022, ukrajinsko rukovodstvo neprekidno ponavlja da neće predati Rusima "ni pedalj Ukrajine", sve je vjerovatnije da bez toga nikakav kompromis neće biti postignut.
Podsjetimo, Volodimir Zelenski i njegovi najbliži saradnici od početka ruske invazije govore da neće platiti za mir teritorijom koja po svim međunarodnim standardima pripada Ukrajini, što naravno uključuje i poluostrvo Krim, koje je pod okupacijom ruskih snaga od 2014.
Međutim, sudeći po posljednjim porukama koje dolaze iz kruga najbližih saradnika Zelenskog, čini se da se ukrajinsko rukovodstvo sprema za mirovne pregovore u kojima bi, po svemu sudeći, ipak bilo spremno da dio teritorije preda Rusiji u zamjenu za okončanje sukoba.
Takav zaključak proizilazi iz članka koji je za uticajne švedske novine "Dagens Industri" napisao Andrij Jermak, šef kancelarije Volodimira Zelenskog.
U članku pod naslovom "Ne smemo dozvoliti da Rusija pobijedi", Jermak zahvaljuje evropskim saveznicima koji su podržali "Plan pobjede" Volodimira Zelenskog.
"Plan pobjede predsjednika Zelenskog sastoji se od pet tačaka:
1. Poziv Ukrajini u NATO
2. Povećana vojna podrška bez ograničenja upotrebe oružja
3. Paket nenuklearnog odvraćanja
4. Omogućavanje pristupa partnerima ključnim ukrajinskim sirovinama
5. Zamjena američkih vojnih kontingenata u Еvropi ukrajinskim trupama.
Kao što predsjednik Zelenski naglašava, ako sada krenemo sa ovim planom, možemo uspjeti da okončamo rat najkasnije sljedeće godine," navodi se u tekstu koji je napisao Jermak.
Ali u nastavku teksta, Jermak ističe ključnu tačku kada piše o mogućim pregovorima sa Rusijom.
"Uspješni pregovori su mogući samo kada sve zaraćene strane imaju volju da prekinu borbu. Osim toga, situacija mora da se vrati barem na stanje od 23. februara 2022. To bi bila polazna tačka za dogovor, pošto je dio Ukrajine bio zauzet prije tog datuma“, stoji u Jermakovom tekstu.
S obzirom da je autor teksta šef kabineta Zelenskog i jedan od ključnih saradnika ukrajinskog predsjednika, jasno je da je riječ o značajnom zaokretu sa najvišeg nivoa.
Više se ne pominje oslobođenje cijele Ukrajine, koja obuhvata teritorije okupirane pre ruske invazije u februaru 2022. godine, uključujući i poluostrvo Krim, već povratak na liniju razgraničenja koja je bila na snazi dan prije početka sukoba.