Na francuskom ostrvu Amsterdam u Indijskom okeanu od 15. januara bukti požar, a naučnici koji tamo žive bili su primorani da se evakuišu jer njihovu svjetski poznatu bazu guta vatrena stihija, ugrožavajući nekoliko endemskih životinjskih vrsta.
Požar na ostrvu Amsterdam, koje se nalazi otprilike 2.800 kilometara jugoistočno od ostrva Reunion u Indijskom okeanu, već je desetkovao više od polovine njegove površine, navodi se u izvještaju prefekture francuskih južnih i antarktičkih zemalja (TAAF), koji se oslanja na satelitske snimke.
Ovaj dragulj biodiverziteta površine 58 kilometara kvadratnih, koji je na Uneskovoj Listi svetske baštine, dom je naučne stanice Martan-de-Vivije, jedne od samo dve baze na svijetu odgovorne za mjerenje pozadinskog zagađenja u atmosferi.
Istraživanja koja se tamo vrše služe kao markeri klimatskih poremećaja, u okviru međunarodne mreže za prikupljanje podataka. Ali 31 istraživač koji tamo radi, pri čemu su istraživači jedini stanovnici ostrva, morao je da prekine svoje aktivnosti kada je izbio požar čije poreklo još nije poznato. Svi su evakuisani čamcem 16. januara, prenio je “Mond”.
“Puštamo da vatra gori, jer s obzirom na izolovanost ostrva, trenutno nema načina da se ugasi”, saopštila je prefektura.
Izviđačka misija na Florealu, osmatračkoj fregati francuske mornarice, ove nedjelje treba da napusti Reunion kako bi procijenila napredak požara i razmjere štete na licu mesta, ali i da ispita uzroke požara.
Prema početnim nalazima sa dronova i satelitskih snimaka, pogođena je vitalna infrastruktura poput telekomunikacionog releja, sistema napajanja povezanog sa fotonaponskim panelima i sistemom za prikupljanje kišnice, ali izgleda da su zgrade u bazi pošteđene.
Naučni svijet je zabrinut zbog posljedica požara, koje bi mogle biti značajne. Ostrvo Amsterdam je dom mnogim morskim pticama kao što je amsterdamski albatros, endemska vrsta, ali i 84 odsto svjetske populacije žutokljunih albatrosa, naveo je francuski Polarni institut.
Mnoge morske foke i slonovi takođe dolaze tamo da se razmnožavaju na obali u ovo doba godine.