Kijev optužio Moskvu za napad interkontinentalnim balističkim raketama

Poznati stručnjak tvrdi: Mala vjerovatnoća da su Rusi koristili ''ICBM'', evo i zašto

  • 21.11.2024. 12:31

Ukrajina je danas optužila Rusiju da je jutros izvela napad na Dnjepar interkontinentalnim balističkim raketama (ICBM), što je jedan zapadni zvaničnik odbacio kao "malo vjerovatan scenario".

Vijesti o Putinovim razornim raketama dolaze u jeku tenzija, a nakon što je Džo Bajden odobrio da Ukrajina koristi ATACMS da gađa duboko u teritoriju Rusije, što je Kijev i uradio, a potom je juče koristio i britanske rakete "storm šedou".

I dok kijevski mediji pišu da je Rusija izvela udar ICBM, stručnjaci komentarišu da je malo vjerovatno izveden napad interkontinentalnim balističkim raketama na Ukrajinu.

Objavljeni snimci navodnog udara: Da li su Rusi lansirali interkontinentalnu balističku raketu?

Objavljeni snimci navodnog udara: Da li su Rusi lansirali interkontinentalnu balističku raketu?

Pavel Podvig, analitičar i stručnjak za nuklearno oružje je na društvenim mrežama obrazložio zašto misli da je malo vjerovatno da Moskva koristi ICBM za napad na Dnjepar.

Podvig, koji je naučni saradnik Centra za proučavanje kontrole naoružanja pri Moskovskom institutu za fiziku i tehnologiju, rekao je da upotreba ICBM-a na meti tako blizu "nema mnogo smisla".

"Udaljenost od Kapustin Jara do Dnjepra je oko 800 kilometara, to nije interkontinentalna udaljenost", naveo je Podvig.

Rusi otkrili: Ova američka baza je prioritet za potencijalno neutralizovanje!

Rusi otkrili: Ova američka baza je prioritet za potencijalno neutralizovanje!

ICBM su balističke rakete koje mogu da pređu udaljenost veću od 5.500 kilometara. Prvi ukrajinski izvještaji govorili su da je korišćen RS-26. Međutim, Podvig tvrdi da je ruski raketni program RS-26 "zaustavljen" 2018. godine.

"Ne može se isključiti da je RS-26 vraćen iz ’penzije‘ radi napada, ali to implicira da je Rusija imala određeni broj ovih projektila u skladištu skoro deset godina“, rekao je on.

"To nije nemoguće, ali je malo vjerovatno", rekao je stručnjak za nuklearno oružje.

Podvig je istakao i da mnoge interkontinentalne balističke rakete imaju minimalnu udaljenost koju moraju da prelete.

Takođe nije bilo nagovještaja da je Moskva unapred obavijestila Vašington o napadu, što je neophodno prema uslovima sporazuma između SAD i Sovjetskog Saveza iz 1988. godine. Sporazum predviđa obavještenje, ne manje od 24 sata unapred, o planiranom datumu, području lansiranja i oblasti udara za svako lansiranje ICBM ili SLBM.

Sporazumom je takođe predviđeno da se ova obavještenja dostavljaju preko centara za smanjenje nuklearnog rizika. Sporazum je stupio na snagu danom potpisivanja.

Peskov: Nije isključena mogućnost Putinove posjete Donbasu

Peskov: Nije isključena mogućnost Putinove posjete Donbasu

Podvig je završio svoja razmišljanja riječima: "Pozvao bih ljude da ostanu mirni, a ne da automatski pretpostavljaju da je 'interkontinentalno' nešto inherentno i odmah opasno. Ali to treba shvatiti ozbiljno. Svi treba da budu oprezni u pogledu iznošenja tvrdnji ili slanja i tumačenja signala“, naveo je Podvig, a prenosi Telegraf.

Pratite nas i putem Vibera