Jun Suk Jeol, predsjednik Južne Koreje od 2022. godine, član je stranke Snaga naroda. Na predsjedničkim izborima pobijedio je protivkandidata Lija Dže-Mjunga razlikom od samo 0,7 odsto glasova, što su bili najneizvjesniji izbori u Južnoj Koreji od uvođenja direktnih izbora 1987. godine, piše Slobodna Dalmacija.
Skandal s Dior torbom
Nakon preuzimanja vlasti, Jun se suočio s brojnim izazovima. Nije uspio da sprovede zakone koje je želio, a u očajničkim pokušajima da zaustavi zakonske prijedloge opozicije, bio je primoran da konstantno stavlja veto na njihove inicijative.
Osim toga, suočava se s niskim rejtingom popularnosti zbog raznih kontroverzi, uključujući one povezane s njegovom suprugom, Kim Keon Hi. Među optužbama se ističu manipulacija akcijama i primanje luksuzne Dior torbe. Prošlog mjeseca, Jun se izvinio i priznao da je njegova supruga "trebalo da se ponaša bolje", ali je naglasio da je njena slika u javnosti pretjerano "demonizovana" i da su neke optužbe "pretjerane". Opozicija, međutim, traži pokretanje posebne istrage protiv nje.
U sedmici kada je opozicija smanjila budžetske prijedloge koje su vlada i vladajuća stranka podnijele, Jun je izjavio da neće moći da stavi veto na prijedlog budžeta, jer to nije dozvoljeno. Dok predsjednik pokušava da preokrene pad popularnosti, skandal s njegovom suprugom ostaje glavna tema političkih rasprava u zemlji, piše Telegraf.
Krajem 2023. godine, ljevičarski Jutjub kanal Voice of Seoul objavio je video na kom se navodno vidi kako Kim Keon Hi prima Dior torbu vrijednu tri miliona vona (oko 2.200 američkih dolara) od pastora koji je razmjenu snimio skrivenom kamerom u satu. Jun je tvrdio da je snimak procurio kao dio "političkog manevra", ali se nije odmah izvinio. Demokratska partija, opozicija Junove konzervativne stranke Snaga naroda, osudila je predsjednikov "besramni" odgovor, nazivajući ga "beznadežnim".
Razdori unutar stranke
Skandal je izazvao podjele i unutar Junove stranke, a jedan od lidera je uporedio Kim s Marijom Antoanetom, francuskom kraljicom poznatom po ekstravagantnom načinu života. Opozicija odavno optužuje prvu damu za umiješanost u manipulacije cijenama akcija, a Jun je ranije ove godine stavio veto na prijedlog zakona kojim bi se istražile te optužbe.
Konzervativna stranka Snaga naroda (PPP) predsjednika Juna Suk Jeola pretrpjela je težak poraz na parlamentarnim izborima u Južnoj Koreji održanim 10. aprila 2024. godine. Od 300 mjesta u Nacionalnoj skupštini, PPP je osvojila samo 108 mjesta kroz direktne i proporcionalne izbore. U međuvremenu, glavna progresivna opoziciona Demokratska partija Koreje (DPK) i njene partnerske stranke proširile su svoju većinu na 175 mjesta, što se svakako smatra posljedicom slabog povjerenja građana u Junovu politiku.
Praziluk i gnjev javnosti
Međutim, ljubav njegove supruge prema dizajnerskim torbama nije jedini skandal. Njegova izjava o cijeni praziluka tokom posjete supermarketu izazvala je toliku kontroverzu da neki vjeruju da je to jedan od razloga zašto je njegova stranka izgubila izbore. Jun je izjavio da je cijena svežnja praziluka od 875 vona "razumna", iako je uobičajena cijena bila veća, između 3.000 i 4.000 vona. Kritičari su ga optužili da je nesvjestan stvarnih uslova života običnih građana, naročito u kontekstu rasta cijena hrane.
Drama je eskalirala kada su politički komentatori sugerisali da je Jun govorio o cijeni jednog praziluka, a ne svežnja, što je izazvalo dodatne polemike. Opozicija je praziluk iskoristila kao simbol predsjednikove odvojenosti od stvarnog života građana, što je dovelo do protesta i mimova na društvenim mrežama. Nacionalna izborna komisija zabranila je unos praziluka na biračka mjesta zbog zabrinutosti da bi mogao uticati na izbore, što je takođe izazvalo dodatne proteste protiv vlade.