Samo dan nakon što je policija prijavila misteriozne QR kodove na najmanje 1000 nadgrobnih spomenika na grobljima u Minhenu, misterija je riješena: vlasnik baštovanske kompanije iz Gautinga sam se prijavio policiji i izjavio da je on odgovoran za naljepnice s kodovima, pišu njemački mediji.
Muškarca je kriminalistička policija ispitala u ponedjeljak poslije podne.
Alfred Zanker, viši šef kompanije, rekao je za njemačke medije da su se naljepnice koristile za organizaciju i digitalizaciju poslovanja, na primjer za zakazivanje sastanaka ili fakturisanje.
Održavaju više od 1.000 grobova
"Mi smo velika kompanija, održavamo više od 1.000 grobova. Sve se mora da radi na uredan način", kaže Zanker.
Zanker nije mogao da kaže da li je dobijena saglasnost vlasnika grobova za postavljanje grobova. Takozvane nadgrobne oznake takođe se koriste za orijentaciju zaposlenih. Nose ime kompanije i posađene su u zemlju.
Kompaniju je tokom nedjelje policija već pregledala, ali je strogo demantovala bilo kakvu umiješanost. Tek kada su o tome izvijestili mediji, "medijski pritisak je postao preveliki", kako kaže portparol policije.
Naljepnice, veličine otprilike 50 puta 35 milimetara, nosile su ime vlasnika grobnice i QR kod. Kad je to skenirano, pojavio se grobni natpis i lokacija groba.
Naljepnice su dosad pronađene u Valdfridhofu i na grobljima Sendling i Soln. Trenutno nije jasno jesu li korišćeni i na drugim grobljima.
Policija obavila uviđaj
Dokaže li se da su vlasnici grobova pristali na korišćenje kodova, krivične posljedice bi vjerovatno bile otklonjene. Policija je prvo obavila uviđaj zbog materijalne štete - ljepak na termo naljepnicama ostavio je mrlje nakon uklanjanja nalepnice.
Popravka je naizgled relativno složen: kamen treba rastaviti i odnijeti, zatim se mrlja izbrusi i kamen se vrati na mjesto. Zbog velikog broja slučajeva, policija ukupnu štetu procjenjuje oko 500.000 evra.
Ovu štetu bi oštećeni morao da potražuje prema građanskom pravu. Odobrenje uprave groblja očito nije bilo potrebno, pišu njemački mediji.