Trgovinski rat između SAD i Kine postaje sve besmisleniji, ali i ružniji kada je riječ o biranju sredstava. Sada kineske kompanije odgovaraju na pritisak Vašingtona i utrkuju se u kontramjerama.
Kineska kompanija za kontrolu motornih vozila Jingang, izdala je strogo upozorenje svojim radnicima, čiji sadržaj je odmah dospio u medije.
Kompanija je inače smještena u Njujorku, a instrukcije je poslala putem korporativnog mejla u kome zahtjeva od radnika da bojkotuju proizvode proizvedene u SAD-u i da prestanu da putuju u zemlju pod prijetnjom otkaza.
Neobično upozorenje dolazi u sve češćim pozivima kompanija da se ignoriše američka roba koju aktivno podržavaju kineski lokalni mediji. Oštra kritika pratila je najnovija dešavanja u tekućem trgovinskom ratu između Pekinga i Vašingtona. Kao rezultat toga, Bijela kuća podigla je tarife na kineski uvoz od 200 milijardi dolara sa 10 na 25 odsto, preteći da će nametnuti dodatne namete za još 300 milijardi dolara robe uvezene iz Kine.
"Da bismo pomogli našoj zemlji da pobjedi u ovom ratu, rukovodstvo je odlučilo da svi zaposleni moraju odmah da prestanu sa kupovinom i upotrebom američkih proizvoda,"navodi se u napomeni.
Zabrana se navodno, odnosi na korišćenje ajfona, vožnju američkih marki vozila, kupovinu hrane u prehrambenim lancima, kao i kupovinu kućnih proizvoda za njegu u SAD-u.
"Zaposlenima je zabranjeno da kupuju ili koriste ajfon uređaje; umjesto toga, preporučuju se da koriste kineske domaće marke mobilnih telefona, kao što je Huavei - napisala je kompanija. Kompanija je naglasila da njenim radnicima nije dozvoljeno da kupuju automobile koje proizvode proizvođači kinesko-američkih zajedničkih ulaganja, ali je preporučio "kupovinu 100 posto kineskih vozila."
Zabranjeno je im je i da jedu u Mekdonaldsu ili KFC.
"Zaposlenima nije dozvoljeno da kupuju P&G proizvode, niti bilo koje druge američke brendove. I ne bi smjeli da putuju po SAD kao turisti."
Ove instrukcije kompanije su se proširile i preko društvenih mreža, i izazvale lavinu komentara. Neki su bili i ironični, pa su se mnogi međusobno pozivali da prestanu da koriste i vindovs operativni sistem ili avione koje je proizveo američki proizvođač aviona Boing.