Italijani se bore sa užasnim posljedicama epidemije virusa korona, a nova opasnost koja se nadvija nad ovu zemlju je težak ekonomski položaj zbog zaraze, pa čak i glad onih koji su ostali bez posla i zarade.
Rekordan broj umrlih od virusa korona u Italiji: juče je 969 osoba podleglo zarazi, broj preminulih ljekara se popeo na 51, a pet sedmica nakon početka epidemije registrovano je ukupno 86.498 zaraženih, pa je po broju pozitivnih na virus premašio ukupan broj oboljelih u Kini, prenosi Tanjug tekst svog izvještača iz Italije.
Stručnjaci koji prate širenje epidemije virusa korona u Italiji tvrde da postoje čvrsti dokazi da je broj zaraženih 10 puta veći od broja koji se zvanično saopštava i da on dostiže cifru od oko 600.000.
Ovim raskorakom u broju testiranih i stvarno zaraženih (a netestiranih) može se objasniti činjenica zašto je u Italiji, prema zvaničnim podacima, smrtnost tako visoka u odnosu na druge zemlje.
Mjesec i po dana od početka epidemije i restriktivnih mjera, generalno raspoloženje građana u Italiji se mijenja. Mediji upozoravaju na oprez, građani su prestali da pjevaju sa balkona.
Mediji objavljuju ankete sa ljudima u supermarketima, a poruka je da se „strah pretvorio u ljutnju“.
U supermarketima ima dovoljno hrane, ali mnogi ljudi, koji su se već ranije borili da sastave kraj s krajem, nemaju novca da to plate. Takođe građani javljaju da su pojedini veliki distributeri hrane povećali cijene.
„Gladni smo“, sve češće se čuje od ljudi koji su ostali bez posla i bez para.
Neko od njih plače, neko šapuće, a oni bijesni pokušavaju da uzmu hranu u supermarketima, a da ne plate.
Supermarket u Palermu bio je na udaru dvadesetak porodica koje su napunile kolica sa robom i pokušale da izađu, a da ne plate. Intervenisala je policija.
Protesti za sada još nisu masovni, ali je jasno da će država ubrzo morati da povede računa i o ovome. Mjere koje su do sada donijete za ublažavanje ekonomske strane krize kasne.
Vlada priprema novi dekret, i prema dostupnim informacijama karantin se produžava za najmanje još dvije sedmice po prestanku sadašnje odluke 3. aprila.
„Čak i najmanja popuštanja zabrana koje su na snazi rizik su da se broj infekcija ponovno poveća i samim tim produži karantin“, poručili su , Silvio Brusafero i Franko Lokateli, predsjednici dve najvažnije državne zdravstvene institucije: Visokog instituta za zdravstvo i Visokog zdravstvenog veća.
Stručnjaci upozoravaju da će možda biti potrebne sedmice, a moguće i nekoliko mjeseci kako bi se vratio normalan život.
Po drugi put od kako je počela epidemija naciji se obratio italijanski predsjednik Serđo Matarela. Zahvalio se onima koji su u prvom redu borbe protiv epidemije i pozvao narod na jedinstvo.
A od Evrope, zatražio je „solidarnost“ u dramatičnim uslovima sa kojima se suočava kontinent.