U Rumuniji je razbijena kriminalna grupa koja je ljude sa Balkana, mameći ih pričom o sigurnom poslu i vrhunskoj zaradi, odvodila na prinudni rad u Mađarsku i od njih pravila robove.
Na desetine mladih, među kojima ima i maloljetnika, izrabljivani su, izgladnjivani i bili su prinuđeni da mjesecima žive u nehumanim uslovima u Mađarskoj, u koju su došli, vjerujući da će sebi obezbijediti bolje sutra.
Kako je saopšteno iz policije, istragom je ustanovljeno da su još 2013. petorica muškaraca i žena, svi navodno rođaci, organizovali grupu sa ciljem da zarade tako što će radno eksploatisati socijalno ugrožene.
Pripadnici ove organizovane kriminalne grupe ciljali su osjetljive ljude, u teškoj finansijskoj situaciji, koji nemaju normalne porodične odnose. U većini slučajeva su žrtve bile iz prihvatnih centara, a osumnjičeni su im obećavali redovnu mjesečnu zaradu od minimum 250 evra, smještaj i obroke, kao i fiksno radno vrijeme od 8 sati, pet, ponekad šest dana nedjeljno.
Žrtve su vjerovale da idu da rade za jednu mađarsku kompaniju, a kada bi konačno stigli na odredište, proživljavali su pakao. Žrtve su izgladnjivane, tjerali su ih da rade do iznemoglosti, nisu dobijali novac, niti su imali pristup ljekarima. Bili su smješteni u drvene barake ili podrume kuća. Neke su čak terali da rade i po 24 sata, sve dok ne bi pali od umora.
Nisu ni slutili kakav ih pakao čeka
Prema pisanju medija, žrtve iz Rumunije su u Mađarsku prevozila uvijek dvojica istih članova kriminalne grupe. Sve je djelovalo savršeno. Nakon što bi stigli na destinaciju, pod izgovorom da treba da završe sve radne dozvole, uzimali bi im pasoše i sva druga dokumenta, tako da žrtve više nisu imale kud.
Odmah potom bi ih odveli u smještaj, i tada bi većini postalo jasno da ništa nije kako je bilo dogovoreno. Dovođeni su u objekte u kojima su uslovi bili nehumani i gdje je već boravilo 20 do 25 ljudi. Uglavnom su to bile drvene barake, bez namještaja, ili podrumi kuća. Tu bi ih držali pod ključem. Odatle bi ih vodili u objekte gde se vršila prerada otpada, gde bi ih terali da rade neprekidno od jutra do mraka i duže.
Žrtve su trpile i psihičko i fizičko nasilje, pogotovo na poslu gdje su radili 12, 18, pa nekad čak i po 24 sata dnevno, sedam dana u nedjelji.
U barakama ne bi imali osnovne uslove za život - svi su bili neuhranjeni, nisu mogli da posjete ljekara u slučaju bolesti, a mnogi su bili primoravani da čiste barake i podrume nakon što bi završili smjenu u fabrici.
Prema navodima rumunskih vlasti, kako bi se čitav slučaj rasvijetlio, pod pokroviteljstvom Еurojusta, Rumunija i Mađarska zaključile su sporazum o zajedničkom istražnom timu.
Izvršeno je više pretresa na teritoriji obe zemlje, tokom koji je pronađeno 49.150.000 forinti (oko 120.000 evra), 5.990 evra, oko 350 grama nakita, dva automobila, dokumenta, dva pištolja, kao i drugi dokazi.
"Takođe, tokom pretresa u Mađarskoj identifikovano je više od 20 osoba, vjerovatno žrtava trgovine ljudima. Mađarski pravosudni organi odredili su 12. novembra 2024. pritvor za sedam članova organizovane kriminalne grupe", saopšteno je.
(Telegraf)