Novi vlasnici kuće u njemačkom gradu Vogelsbergu su u toj kući pronašli 400.000 njemačkih maraka (DM) u gotovini. Međutim, kažnjeni su jer su napravili ozbiljnu grešku.
Supružnici su pronašli novac prilikom renoviranja kuće, ali izgleda da nisu bili zadovoljni iznosom tog novca. Naime, taj novac su pronevjerili, a zbog čega su i osuđeni. I sami su pred sudom priznali da su to učinili. No, šta se zapravo tačno dogodilo.
Supružnici su kuću i zemljište oko nje kupili nakon smrti prethodnog vlasnika. Imanje je bilo poprilično oronulo, zbog čega ga je trebalo očistiti i renovirati. U decembru 2023. u noćnom ormariću pronašli su tačno 386.680 DM. Smatrali su da taj novac mogu potrošiti na renoviranje doma jer su procijenili da će im za radove trebati više novca nego što su prvobitno pretpostavili.
Marka je u Njemačkoj bila zvanična valuta do kraja 2001. godine i pronađeni novac se morao prijaviti kao izgubljena imovina. Nakon pronalaska novca, supružnici su otišli u Bielefeld, gdje im je kćerka imala ispit u centru za stručno obrazovanje. Priznali su da su se nadali da će odlaskom u veći grad, tj. u Bielefeld, privući manje pažnje nakon pronalaska novca.
Međutim, kancelarija za izgubljenu imovinu Bielefelda nije prihvatio novac jer im je par bio sumnjiv. Nakon što ih je kancelarija prijavila policiji, tvrdili su da su novac pronašli na parkingu kod bazena. Uslijedila je policijska istraga, a tom prilikom su i razotkriveni. Muškarac je osuđen na novčanu kaznu od 9.100 evra dok je žena osuđena na novčanu kaznu od 1.350 evra. Presuda još nije pravosnažna.
Sud je kao olakšavajuću okolnost smatrao to što su priznali da su počinili krivično djelo i što su pokazali kajanje. Da nisu uradili to što su uradili, novac bi pripao srodnicima preminulog vlasnika kuće. Novi vlasnici su morali prijaviti pronalazak jer novac nije po automatizmu pripadao njima nakon što su kupili kuću.
Naime, svaka izgubljena imovina vrednija od 10 evra mora se prijaviti nadležnoj kancelariji, a pronalazač može zahtijevati naknadu za pronalazak. Ta naknada iznosi pet odsto od ukupne vrijednosti za imovinu do 500 evra, a ako vrijedi više od 500 evra, onda pronalazač dobija 25 evra plus tri odsto od ukupne vrijednosti imovine vrijedne više od 500 evra.
Ukoliko se izgubljena imovina ne preuzme u roku od šest mjeseci, pronalazač ima pravo sticanja vlasništva nad tom imovinom. Istražitelji pretpostavljaju i to da preminuli vlasnik kuće nije stekao novac zakonito. Međutim, još nije dokazano da je taj novac stečen krivičnim djelom, piše portal tagesschau.