Jedanaest aktuelnih i novoizabranih republikanskih senatora saopštilo je da će se usprotiviti potvrdi ishoda američkih predsjedničkih izbora na sjednici Kongresa zakazanoj za 6. januar, ukoliko se ne sprovede, kako su ukazali, desetodnevna hitna revizija rezultata izbora.
Elektorski koledž je 14. decembra potvrdio pobjedu kandidata demokrata Džozefa Bajdena na predsjedničkim izborima.
U saopštenju koje je Tviteru objavio senator Ted Kruz navedeno je da su glasanje obilježili navodi o izbornoj prevari i nepravilnostima, prenosi Glas Amerike.
- Izborne prevare su konstantan izazov u našem izbornom procesu, iako se njihov obim osporava. Navodi o prevarama i nepravilnostima na izborima 2020. premašuju bilo koje dosadašnje - ukazano je u zajedničkoj izjavi 11 republikanaca.
Naveli su i primjer izbora održanih 1877. koje su, kako navode, obilježile optužbe za prevaru u više država.
- Kongres tada nije ignorisao te navode, niti su mediji one koji ih upućuju odbacili kao radikale čiji je cilj podrivanje demokratije. Umjesto toga, Kongres je imenovao Komisiju, koju je činilo po pet članova Senata i Predstavničkog doma, kao i pet članova Vrhovnog suda koji su razmotrili ono što se smatralo spornim. Trebalo bi to da slijedimo - navedeno je u saopštenju.
BREAKING: A coalition of GOP senators and senators-elect, led by Sen. Ted Cruz, will object to the Jan. 6 certification of the election results when a joint session of Congress meets next week unless there is an emergency 10-day audit of the results.https://t.co/qHReN242Ua
— Fox News (@FoxNews) January 2, 2021
Precizirano je i da bi Kongres, kako je ukazano, odmah trebalo da imenuje komisiju čije osnivanje predlažu.
- Njen mandat bi bio istraga i utvrđivanje činjenica, kao i sprovođenje desetodnevne revizije u državama u kojima su rezultate izbora obilježili prigovori o regularnosti. Kada se proces okonča, pojedine države mogu da procijene nalaze Komisije i zakažu sjednicu, ukoliko bude potrebe da se potvrdi promjena u rezultatima glasanja -ukazali su aktuelni i budući senatori, koji su istakli da bez toga neće glasati za potvrdu rezultata predsjedničkih izbora u Kongresu.
Prije njihovog reagovanja sličan istup je uoči Nove godine imao i republikanski senator iz države Misuri Džoš Holi, dodaje Glas Amerike.
Ne predstavljajući detalje ili dokaze, Holi je najavio da će se se usprotiviti potvrdi mandata izabranog predsjednika Bajdena jer, kako je tvrdi, neke države, uključujući Pensilvaniju, nisu poštovale sopstvene izborne zakone.