U Ohotskom moru ribari su otkrili čamac na kome su prije više od dva mjeseca nestale tri osobe – dva brata i sin jednog od njih. Preživio je samo jedan – četrdesetšestogodišnji Mihail Pičugin, prenose ruski mediji.
Kako je saopštilo Dalekoistočno transportno tužilaštvo, 9. avgusta dvojica muškaraca i petnaestogodišnji sin jednog od njih krenuli su ka Ohotskom moru čamcem tipa katamarana „Bajkat 470“. Ubrzo je izgubljen kontakt sa njima. Potraga u kojoj su bili angažovani i helikopteri trajala je nedjeljama, ali bez uspjeha.
Katamaran su na kraju otkrili ribari na obali Kamčatke. Od njih trojice, preživio je samo Mihail Pičugin. U čamcu su se pored njega nalazila i tijela poginulih. Spaseni muškarac je bio u teškom stanju, ali pri svijesti. Njegova supruga Еkaterina rekla je da je čamac imao hrane za dvije nedjelje.
Agencija za civilnu odbranu i vanredne situacije Burjatije saopštila je da su turisti iz Ulan-Udea, planirali da otplove od rta Perovski na teritoriji Habarovska do grada Okha na Sahalinu.
Morski safari
Ova priča je počela prije godinu dana. Tada su, prema riječima Alekseja Seliverstova, prijatelja Mihaila i Sergeja Pičugina, braća počela da planiraju putovanje na Šantarska ostrva, prenosi portal Lenta.ru.
Šantarska ostrva (ili jednostavno Šantari) su arhipelag u Ohotskom moru, čija su glavna atrakcija kitovi koji nastanjuju najsjevernije vode. Ne plaše se čamaca i daju turistima priliku da im se dive do mile volje.
Putovanje je trebalo da bude poklon Mihailovom bratancu za 16. rođendan koje trebalo da proslavi 27. avgusta, što je ujedno i idealno vrijeme da se posjeti ova oblast.
Inače Mihail i Sergej Pičugin iz su iskusni ribari i moreplovci. Pripremili su svu neophodnu i savremenu opremu, uključujući i komunikacionu opremu. Posebnu pažnju su posvetili izboru odgovarajućeg čamca, birajući moderan motorni katamaran na naduvavanje pogodan za ovu vrstu pomorskih puteva.
Početkom avgusta krenuli su sa Sahalina i uspešno stigli do Šantara, udruživši se sa drugom grupom turista, među kojima je bio i Denis iz Irkutska sa suprugom i kćerkom, ispričao je za Lenta.ru sam Denis.
Prelazak od rta Perovski do Moskalva na sjeveru Sahalina trebalo je da traje najviše jedan dan. Ali čamac Pičuginovih je zahvatila oluja i izgubili su se. Potraga je pokrenuta poslije 24 sata.
U potragu je bilo uključeno nekoliko helikoptera, avion i kopnene snage. U njima su aktivno učestvovali i rođaci Denisa i Pičuginovih, koji su angažovali automobile za istraživanje zaliva sa obe strane moreuza.
Rođaci su znali da Pičuginovi imaju zalihe vode za piće i hranu, da su iskusni ribari koji mogu da prežive u moru bez obzira na sve, pa su molili spasioce, koji su pregledali oko 200 hiljada kvadratnih kilometara na vodi i više od 10 hiljada kilometara na obali, da ne odustaju od potrage.
Akcija spasavanja nije dala rezultate, a čamac je pronađen potpuno slučajno. Ribari na brodu „Anđeo“ 14. oktobra 2024. noću su isplovili 20 kilometara od obale Kamčatke sa ribarskim svetiljkama u potrazi za bovama. Primijetili su objekat na radaru i prvo su pomislili da je to gomila otpada ili bova. Ali, ispostavilo se da je bio brod Pičuginovih.
Mihail Pičugin koji je dva mjeseca plutao u Ohotskom moru, prebačen je u bolnicu i ispričao je novinarima kako je uspio da preživi, prenosi RIA Novosti. Brat i bratanac su umrli jedan za drugim od hipotermije i dehidracije. Prvo bratanac, a zatim brat koji nije mogao da podnese sinovljevu smrt i praktično je poludio, ispričao je Mihail. Posljednjih dvadesetak dana proveo je potpuno sam.
Tjelesna težina Mihaila Pičugina je vjerovatno bila ključni faktor što je uspio da preživi, jer je on na put krenuo sa sto kilograma, a kada je pronađen 67 dana kasnije imao je upola manju kilažu. Smatra se i da je Pičugin uspio tako dugo da preživi u Ohotskom moru, najhladnijem u istočnoj Aziji, zahvaljujući tome što je s vremena na vreme uspjevao da ulovi poneku ribu.
(RTS)