Smrt jednog Afroamerikanca tokom hapšenja izazvala je bijes u Minneapolisu, a njegova porodica upozorava na pretjeranu i nehumanu upotrebu sile i na rasizam policije u tom gradu.
Prizor koji je u ponedjeljak naveče snimala prolaznica prikazuje muškarca kojeg na tlu drži policajac pritiskom koljena na vrat. Muškarac, George Floyd (46), se nekoliko minuta žalio da ne može disati.
- Ne mogu disati, ne mogu disati, molim vas nemojte me ubiti - preklinjao je Floyd za pomoć. Policajac mu je na to govorio da bude miran, a drugi policajac je držao prolaznike na distanci.
- Ne miče se, ne diše, opipajte mu puls - ponavljao je jedan prolaznik dok su policajci čekali kola hitne pomoći koja su došla za nekoliko minuta, no Floydu nije bilo spasa. Umro je nedugo nakon dolaska u bolnicu.
Portparol policije tvrdi da se muškarac opirao pri hapšenju na koje je policija pozvana zbog pijanstva.
U utorak su se prolaznici okupljali i polagali cvijeće na mjestu incidenta, a neki su isticali natpise kojima pozivaju policiju da prestane ubijati Afroamerikance.
Policija iz Minnesote rekla je da je Floyd (46), koji je radio kao čuvar u restoranu, umro nakon "zdravstvenog incidenta" u "policijskoj interakciji."
Gradonačelnik Jacob Frey potvrdio je da su "otpuštena" četiri policajca koja su bila uključena u incident.
- To je bila ispravna odluka. Vjerujem onome što sam vidio, a ono što sam vidio pogrešno je na svakoj razini. Biti crnac u Americi ne bi trebala biti smrtna kazna - izjavio je Frey. To je posljednja u nizu optužbi na račun brutalnosti američke policije protiv Afroamerikanaca.
U utorak naveče, ispred policijske stanice u Minneapolisu policajci su morali koristili suzavac da bi rastjerali masovni protest zbog Floydeove smrti.
Incident je podsjetio na onaj kad je Eric Garner, također Afroamerikanac, umro nakon hapšenja u New Yorku 2014. godine.