Ovogodišnja jesen širom Еvrope i više je nego toplija, a u mnogim predjelima biće i najtoplija otkad se vrše mjerenja i praćenja. Ipak, to nije slučaj na sjeveru i sjeveroistoku Еvrope, gdje je ovogodišnja jesen i više nego hladnija.
Nakon ledenog oktobra, novembar je donio još niže temperature sjeveru Skandinavije i sjeveru Rusije, da bi se ledena vazdušna masa spustila i južnije.
Jezgro ledenog vazduha nalazi se nad sjevernim i centralnim predjelima Skandinavije, uz minimalne temperature i do -33 stepena, dok se u mnogim ovim predjelima jutarnje temperature kreću od -30 do -25, a dnevne jedva i da pređu -20.
Riječ je o predjelima unutar kopna, dok temperatura naglo raste u svim ostalim pravcima i ka sjeveru i ka jugu i zapadu i to zahvaljujići zagrevajućem efektu Golfske struje koja nikada ne ledi obalno područje sjeverne Skandinavije, a i temperature vazduha unutar polarnog kruga na priobalnom području prelaze 0 stepeni Celzijusa.
Ledeni vazduh na svom putu prema jugu premeštaće se preko istoka Еvrope i Rusije
Osim Norveške i Švedske, snijegom i ledom okovani su i mnogi predjeli Finske, ali i sjever Rusije, a sada se ledena vazdušna masa spušta ka jugu preko zapada Rusije i narednih dana i evropski dio Rusije očekuju dnevne temperature od -10 do -5, ujutro i ispod -20 stepeni Celzijusa. Ledenu vazdušnu masu neće izbeći ni Moskva.
Inače, ova ledena vazdušna masa svojom glavninom prodiraće dosta istočnije od većeg dijela evropskog kopna i Srbije, tako da će svojim obodnim dijelom stići do oblasti Crnog mora.
Kada je riječ o Srbiji i našem području, nakon kratkotrajne stabilizacije vremena i otopljenja, prema trenutnoj vremenskoj prognozi od utorka slijedi novo pogoršanje vremena i zahlađenje, usljed prodora hladnog fronta, pa će biti kiše i snijega. I pored zahlađenja, temperature će biti u skladu sa kalendarom, tako da se ne očekuje polarno zahlađenje poput zahlađenja na sjeveru i na istoku Еvrope.
I dok su sjever i istok Еvrope na udaru polarnog vazduha, zapad Еvrope pod uticajem je tople vazdušne mase sa Atlantika, uz temperature i preko 15 stepeni. Istovremeno, na jugu i istoku Mediterana temperature mora je od 21 do 25 stepeni, pa je na obalama južne Grčke, Krita, Malte, Tunisa, Turske i Kipra i dalje moguće kupanje, uz temperature vazduha od 20 do 25 stepeni.
I dok se temperature na sjeveru Skandinavije spuštaju i do -33 stepenu, prethodnih dana maksimalne temperature na jugu Španije dostizale su rekordnih 33 stepena, što je dovelo do nevjerovatne razlike od preko 60 stepeni između najviše i najniže temperature u Еvropi.