Sjeverna polulopta suočena je sa čak šest tajfuna i uragana, među kojima se ističe "Manghut", najjači tropski ciklon na svijetu, sa brzinom vjetra od čak 273 kilometra na čas.
Uragan "Flores" koji trenutno ide ka SAD je tek jedan u nizu jakih ciklona.
Naučnici tvrde da je razlog pojave tolikih uragana iznenadno preklapanje vjetra i energije. U Atlantskom okeanu vjetar je u posljednje vrijeme pogodan za stvaranje uragana, a nedavno se iznenada povećala količina energije oslobođena u olujama.
Upravo je miran vjetar potreban za stvaranje uragana, dok ga jak vjetar uništava, a na Atlantiku su vjetrovi najmirniji u ovo doba godine.
Miran vjetar je još jedan razlog za zabrinutost zbog uragana "Florens" - usljed naglog opadanja jačine strujanja u atmosferi, postoji opasnost da bi se uragan mogao duže zadržati.
Tu je i uragan "Isak", koji se takođe kreće po okeanu prema Malim Antilima, koji će ga usporiti, ali će ipak nastaviti južno od Kube prema Karibima.
U Atlantiku postoje još dvije oluje koje bi se mogle pretvoriti u uragane, što bi značilo da će se istovremeno pojaviti pet ciklona, a to se nije dogodilo od 1971. godine.
Havaji su takođe pogođeni strašnom olujom zbog koje je oboren državni rekord u količini padavina sa čak 132,1 centimetrom kiše.
Nije pošteđena ni Kina, kojoj ne prijeti samo super tajfun "Mangkhut", već i tropska oluja "Barijat", a obje nepogode će proći blizu Hong Konga do kraja sedmice.
U Meksičkom zalivu formira se još jedna oluja, ali je za sada stanje stabilno i čini se da će ostati "pitoma", navode naučni portali.
Prema nekim istraživanjima, klimatske promjene neće značajno utjicati na broj oluja, ali postoji vjerovatnoća da će postati sve snažnije.