Nova mutacija korona virusa prvi put je primjećena prije četiri mjeseca, a ukupno je do sada zabilježena 101 infekcija.
Južnoafrički naučnici objavili su da su još u maju otkrili novu varijantu korona virusa s više mutacija, međutim, tek treba istražiti da li je ova varijanta zaraznija od postojećih i da li je otporna na imunitet stečen vakcinacijom ili preležanom infekcijom.
Nova varijanta dobila je ime C.1.2, a za sada se proširila na većinu južnoafričkih provincija i još sedam zemalja u Africi, Evropi, Aziji i Okeaniji, navodi se u istraživanju koje još čeka recenziju. Varijanda C.1.2, kažu naučnici, sadrži brojne mutacije povezane sa drugim varijantama uz povećanu transmisiju i smanjenu osjetljivost na antitijela, ali kombinacije u kojoj se javljaju su drugačije pa naučnici još nisu sigurni kako ove mutacije utiču na ponašanje virusa.
Trenutno su u toku istraživanja nad ovom varijantom virusa. Inače je Južna Afrika bila prva zemlja koja je otkrila i beta varijantu korona virusa koja je jedna od četiri “zabrinjavajuće” varijante, kako ih je klasifikovala SZO. Međutim, beta varijanta nije se dramatično proširila ostatkom svijeta. Vjeruje se da je beta varijanda zaraznija od izvorne varijante korona virusa i postoje dokazi da su vakcine manje učinkovite protiv ove varijante, pa su neke zemlje ograničile putovanja u i iz Južne Afrike.
Autor istraživanja koje se trenutno vrši nad C.1.2 i specijalista za infektivne bolesti, Ričard Lesels, kaže da pandemija još nije gotova i da virus još uvijek traži načine da bude zarazniji.
– To ljude ne treba da previše uznemirava. Varijante s više mutacija će se pojavljivati – rekao je.
Direktor Instituta za genetiku pri londonskom koledžu Fransoa Balu rekao je da spomenuti soj, kojeg su neki već proglasili ‘najmutiranijim dosad’, ne pokazuje znakove povećane frekventnosti, piše Dejli mejl. Dodao je da postoji mogućnost da je soj do sad, u samo par mjeseci od njegova otkrića, već i nestao.
Ukupno je zabilježen tek 101 slučaj zaraze spomenutom varijacijom otkad je otkrivena prije četiri mjeseca, prema platformi za praćenje covid mutacija pod nazivom GISAID.
– U Južnoafričkoj Republici zabilježeno je 89 slučajeva, a prvi je bio u prvoj nedelji avgusta. Što se Velike Britanije tiče, zabilježena su ukupno četiri slučaja ovog soja. Mnogo je veći problem trenutno indijska delta varijanta koja trenutno hara svijetom – kaže Balu, prenosi Žena Blic.