Američki predsjednik Donald Tramp u subotu je odbio da isključi vojnu silu u svojoj kampanji za preuzimanje Grenlanda, rekavši da ima obavezu da obezbijedi vlasništvo nad danskom teritorijom koja je više puta odbijala njegove pokušaje.
Dan nakon što su visoki zvaničnici iz njegove administracije, uključujući potpredsjednika Džej Di Vensa, posjetili američku vojnu bazu na ostrvu, Tramp je u intervjuu za NBC njuz potvrdio da je "apsolutno" razgovarao o pripajanju Grenlanda.
"Uzećemo Grenland. Da, sto posto", rekao je Tramp, prenosi Еn-Bi-Si.
Vens je tokom posjete u petak oštro kritikovao Dansku, optužujući je da zaostaje u bezbednosnim investicijama i da je time Grenland bio izložen mogućim invazijama Rusije i Kine. On je pozvao narod Grenlanda da se otcijepi od Danske kako bi omogućio "razgovore" između SAD i ostrva o potencijalnom preuzimanju vlasti.
Vens sa Grenlanda napao Dansku, rekao je da misli da vojna sila neće biti potrebna
Tokom posjete u petak, Vens je oštro kritikovao Dansku, optužujući je da zaostaje u bezbednosnim investicijama i time ostavlja Grenland izložen mogućim invazijama iz Rusije i Kine. On je pozvao narod Grenlanda da se otcijepi od Danske kako bi omogućio "razgovore" između SAD i ostrva o potencijalnom preuzimanju vlasti.
On je potom rekao novinarima da ne predlaže promjenu zvanične politike administracije. Umjesto toga, on je naglasio da Tramp vjeruje da vojna sila neće biti neophodna za američko preuzimanje Grenlanda.
"Ne mislimo da će vojna sila ikada biti neophodna", rekao je Vens u bazi Pitufik.
Tramp: Nikada ne isključujem vojnu silu
Na pitanje o tim komentarima tokom intervjua za Еn-Bi-Si, Tramp je ponovio svoju posvećenost ideji da SAD preuzmu kontrolu nad ostrvom, ali i dodao da postoji „dobra mogućnost“ da se to postigne bez vojne intervencije.
"Ne, nikada ne isključujem vojnu silu. Ali mislim da postoje dobre šanse da to možemo i bez nje", rekao je Tramp.
"Imamo obavezu da zaštitimo svijet. Ovdje se radi o svjetskom miru i međunarodnoj bezbjednosti. I dok sam ja predsjednik, to je moja odgovornost. Ne, ništa ne isključujem."
Burne reakcije nakon Vensove posjete
Posjeta Vensa i drugih zvaničnika Trampove administracije, uključujući njegovu suprugu Ušu Vens, zamijenila je višednevno putovanje koje je druga dama planirala bez njega. Prvobitni plan je otkazan nakon što je bivši premijer Grenlanda nazvao posjetu "veoma agresivnom" i "provokacijom", a grenlandska vlada je saopštila da američka delegacija nije pozvana u zvanični obilazak ostrva.
Potpredsjednik je, zajedno sa Trampovim savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Majklom Valcom i ministrom za energetiku Krisom Rajtom, posjetio američku vojnu bazu na Grenlandu.
Vens je u svojim izjavama optužio Dansku da "nedovoljno ulaže" u bezbjednost Grenlanda.
"Naša poruka Danskoj je vrlo jednostavna: niste učinili dovoljno za narod Grenlanda", rekao je on.
"To se mora promijeniti. A pošto nije, zato je politika predsjednika Trampa prema Grenlandu upravo ovakva."
Na ove izjave reagovao je danski ministar spoljnih poslova Lars Løkke Rasmusen, rekavši na društvenoj mreži Ks da Danska može da prihvati kritike, ali ne i ton koji koristi Trampova administracija.
"Ne razgovarate tako sa bliskim saveznicima", rekao je Rasmusen, pozivajući SAD da rade sa Danskom na jačanju svog vojnog prisustva na Grenlandu.
Novi premijer Grenlanda Jens-Frederik Nilsen rekao je da komentari američkih zvaničnika pokazuju "nedostatak poštovanja" prema ostrvu. Iako je Danska članica NATO-a i većina Grenlanđana se protivi aneksiji Sjedinjenih Država, američki predsjednik istrajava.
"Grenland nam je izuzetno važan za međunarodnu bezbjednost. Moramo da imamo Grenland", rekao je Tramp u petak u Bijeloj kući.